Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Dovolj je, da imaš radovednost, prav ta lahko zgradi čisto nov svet

16 april 2025

V marcu smo obiskali I. gimnazijo v Celju, kjer smo dijakom predstavljali zanimive poglede inženirstva. Gostje so z različnih poklicnih področij delili svoje karierne poti z veliko iskrenosti in spodbudnih misli.

Pogovor se je začel z vprašanjem, ki si ga zastavljajo mnogi dijaki: Kako sploh izbrati študij, če te zanima vse ali pa nič posebej? Brina Škoda, inženirka računalništva in informatike, danes vodja oddelka za uporabniško izkušnjo v podjetju Loftware, je priznala, da je dolgo tavala med različnimi idejami – od psihologije do arhitekture. »Vedela sem le to, da si ne želim, da bi mi bilo v službi dolgčas,« je povedala, in tako jo je pot pripeljala do računalništva, kjer je našla prostor za ustvarjalnost in reševanje problemov.

Tudi Julija Lojen Baltić, strokovnjakinja za korporativno komunikacije v Dravskih elektrarnah Maribor, je najprej začela s študijem prava, a se je našla šele z zamenjavo v smer komuniciranja in odnosov z javnostmi. »Včasih moraš kaj poskusiti, da ugotoviš, da to ni to – in to je čisto v redu,« je poudarila.

Vsak dan je nekoliko drugačen

Za razliko od njiju pa je Andreja Jeraj že kot otrok vedela, da bo delala nekaj tehničnega. Prihaja s kmetije, kjer je bilo treba, kot pravi sama: »znati popraviti marsikaj,« zato ji je strojništvo kmalu postalo domače. Čeprav je študijsko pot začela pri zootehniki, jo je poklic pripeljal v podjetje KLS Ljubno, kjer danes dela, kot procesna inženirka: »Pri mojem delu me najbolj navdušuje to, da je delo zelo raznoliko, vsak dan je nekoliko drugačen, nikoli ne veš kaj te čaka

Tudi Jaka Černec, inženir mehatronike iz podjetja BSH Hišni aparati, je svojo pot začel s tehničnim zanimanjem, a priznava, da se je težko odločil med elektrotehniko in strojništvom. Mehatronika, ki združuje oboje, mu je dala širok nabor znanj in priložnost: »Tako kot pri Andreji, me najbolj navdušuje raznolikost dela in vsakodnevni izzivi, ki ponujajo ogromno priložnosti za pridobivanje novega znanja. Študij mi je dal močno teoretično osnovo, zdaj pa uživam v tem, da jo lahko uporabljam v praksi

Ene poti do uspeha ni, je pa vsaka pot unikatna in dragocena.

Pogovor je pokazal, da izbira študija ni vedno linearna, in da si vsak pomislek zasluži drugo priložnost. Gostje so delili tudi izzive, s katerimi so se srečevali – od občutkov, da ne zadoščaš, do težav z iskanjem prve zaposlitve. A prav te izkušnje so jih najbolj oblikovale. »Napake so pogosto tiste, ki nas naučijo največ,« je povedala Lojen Baltić.

Zanimiva tema je bila tudi raznolikost v inženirstvu. Vsi gostje so poudarili, kako dragoceno je sodelovati v različnih timih, saj prav raznolika znanja in pogledi vodijo do najboljših rešitev. »Timsko delo ni vedno enostavno, a prav v dinamiki med ljudmi se pogosto rojevajo najboljše ideje,« so poudarili.

Na koncu so gostje dijakom namenili še nekaj spodbudnih misli. Jeraj je izpostavila pomen vztrajnosti: »Če vas nekaj veseli, sledite temu in uživajte v tem.« Lojen Baltič, je mlade spodbudila, naj bodo odprti za nove priložnosti. Škoda pa spomnila, da ni nič narobe, če nimaš vseh odgovorov takoj: »Dovolj je, da imaš radovednost – ta lahko zgradi čisto nov svet. Znanje gradi že znane stvari, radovednost pa lahko ustvarja nove