Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Bodite to kar ste, verjemite vase in delajte to kar vas veseli

17 marec 2025

V torek, 11. marca, smo se odpravili na Ravne na Koroškem, kjer smo na Gimnaziji Ravne na Koroškem navduševali mlade nad različnimi poklicnimi potmi. Povabili smo inženirja mehatronike, inženirko materialov in metalurgije, fizika ter ekonomistko.

Marin Cokan, tehnolog specialist v podjetju MG Rohr, je že od osnovne šole vedel, da bo njegova prihodnost povezana z inženirstvom: »V srednji šoli, ko si star 16 let in je pred tabo še vsa kariera, vem, da je izbira študija in odločitev o poklicni poti zelo težka. Ker sem tehnični tip človeka, me je strojništvo v povezavi z avtomatizacijo in robotizacijo zanimalo že od malega. Tudi danes mi ni žal, da sem izbral to smer.«

Svojo pot je opisala tudi Jerneja Šušel, raziskovalka v podjetju SIJ Metal Ravne in nominiranka za Inženirko leta 2024. Še kot dijakinja te gimnazije je razmišljala o fizioterapiji ali Fakulteti za šport. Po poškodbi med treningom pa je morala načrte spremeniti in je svojo prihodnost našla v inženirstvu materialov: »Moji načrti so se hitro obrnili, ko sem se med treningom poškodovala. Takrat sem začela razmišljati, kateri študijski program bi bil še primeren zame, in našla inženirstvo materialov.«

Napovedovanje prihodnosti

Fizika je povsod okoli nas, poudarja Mitja Suvajac, fizik in razvijalec programske opreme v skupini Stroka: »Na študiju fizike ti vedno najprej povedo, da je fizik tu zato, da rešuje probleme. In v IT, kjer trenutno delam, je problemov vedno dovolj. Ukvarjam se s prediktivnimi modeli – z drugimi besedami, ukvarjam se z napovedovanjem prihodnosti

Katja Pokeržnik, ekonomistka in direktorica Koroške gospodarske zbornice, pa je poudarila, kako jo njeno delo navdušuje: »Najbolj me motivira, ko vidim rezultate našega dela, ko so podjetja zadovoljna in jim dejansko pomagamo pri razvoju. Vedno sem vesela, ko vidim, kaj prinesejo sodelovanja, ki se stkejo na naših dogodkih, in kako se na zakonodajnem nivoju premikajo stvari

Kaj pa tujina?

Gostje so poudarili pomen mednarodnih izkušenj. Suvajac je tekmoval na fizikalnih tekmovanjih in si pridobil štipendijo za študij fizike v Moskvi: »»Uspehi so mi zagotovili tudi štipendijo za študij v Moskvi, kjer sem na državni tehniški univerzi študiral fiziko.«

Pokeržnik pa je izpostavila, kako pomembno je raziskovati. Poudarila je Erasmus+ izmenjave in druge mednarodne izkušnje: »Tujina ti odpre obzorja - sama sem takšna oseba, ki si želim poskušati nove stvari, spoznavati različne ljudi, tako da so mi vsekakor zelo veliko dale izkušnje, ki sem jih imela v tujini, tako Erasmus na Švedskem, nekaj mesecev učenja kitajske poslovne kulture v Šanghaju, študij na Nizozemskem, šola vodenja v Washingtonu, različne poletne šole.«

Cokan se je strinjal, in delil svojo zgodbo: »Mislim, da sem se največ naučil med delom v tujini. Ko sem delal v Nemčiji v podjetju BMW je bilo zame vse zelo na novo. Varnostni ukrepi in njihov red na delovnem mestu se ne more primerjati z našim.«

Verjemite vase

Na koncu so gostje delili nekaj nasvetov mladim. Suvajac jih je spodbudil, naj hodijo po svetu, raziskujejo, se ne bojijo napak: »Več kot boste poskušali, več boste imeli znanja in več boste lahko dosegli.« Šušel pa je mladim svetovala: »Bodite to kar ste, verjemite vase in delajte to kar vas veseli, ker na tak način boste srečni.« Cokan pa je zaključil: »izberite si poklic, ki vas veseli, tako vam nikoli nebo problem iti v službo.«