Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Kam usmeriti kariero? Modrosti uspešnih kot navdih za prihodnost mladih

24 februar 2025

»Raziskujte, preizkušajte in se učite – pravo priložnost lahko najdete tam, kjer jo najmanj pričakujete,« je ena od sklepnih misli že sedmega Kariernega dneva Gimnazije Kranj, ki je v torek, 18. februarja, potekal v sodelovanju z iniciativo Inženirke in inženirji bomo!. Na dogodku so mladi o svojih osebnih in kariernih poteh razmišljali v družbi uspešnih posameznikov, ki so nekoč stali pred podobnimi odločitvami.

Dogodek, ki je namenjen karierni orientaciji dijakinj in dijakov 3. letnikov, vsako leto organizira skupina dijakov pod mentorstvom profesorice Alenke Bizjak.

Ena najpomembnejših odločitev

»Nas dijake čaka ena najpomembnejših odločitev doslej. Nekateri imajo karierno pot jasno začrtano, drugi še ne. V hitro spreminjajočem se svetu, v katerem napredek narekuje tudi umetna inteligenca, je pot do kariere manj predvidljiva kot v preteklosti. Zato me veseli, da lahko z vrstniki slišimo dragocene nasvete in zgodbe gostov različnih profilov. Cilj bo dosežen, če vsaj enemu dijaku olajšamo odločitev o prihodnosti,« je povedal dijak Jon Lampe, ki je letos prevzel vodenje organizacijske ekipe kariernega dne.

Ključ do uspeha: strast, raznoliko znanje in izkušnje

Dijake je na že sedmem Kariernem dnevu Gimnazije Kranj s svojimi zgodbami navduševalo enajst skrbno izbranih sogovornikov. Ljupka Vrteva, razvojna inženirka iz podjetja Petrol in inženirka leta 2023, jih je spodbudila, naj postanejo najboljši v tem, kar jih najbolj veseli: »Pridobivajte znanje, s katerim boste spreminjali svet na bolje, in vsak dan živite v skladu z etiko, moralo in spoštovanjem do sebe in drugih.« 

Pomen aktivnega udejstvovanja na različnih področjih je izpostavil Matej Košmrlj, inženir matematike in direktor medicinskih produktov v podjetju Cosylab: »Predvsem v mladosti bodite aktivni na čim več različnih področjih – od društev, prek športnega udejstvovanja do počitniškega dela. Potujte in nabirajte nova poznanstva in izkušnje ter se pri tem učite in izboljšujte. Na ta način boste našli svojo pot in uspeh – za vsakega je to nekaj drugega. Tudi sam nisem načrtoval, da bi postal vodja in kasneje direktor, a je do obojega prišlo relativno hitro.« 

Z intuicijo do 'resonance', z vztrajnostjo do uspeha

Ena od poklicnih poti je tudi akademska. Predstavil jo je Robert Jeraj, doktor fizike, ki deluje na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani: »Raziskovalna in akademska pot ni ne kratka ne lahka, ampak prinaša neizmerno zadovoljstvo. Povezana je s številnimi odrekanji, a obenem je zelo nagrajujoča. Če je to vaše pravo 'poslanstvo', boste na tej poti uživali. Fizikalno to pomeni, da mora človek priti v 'resonanco', ki jo tudi podzavestno začuti. Vse, kar je potrebno, je slediti intuiciji.«

Jasna Krmelj, inženirka elektrotehnike, IOs razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories ter nominiranka za inženirko leta 2024, je poudarila, kako pomembno je, da mladi poslušajo sebe in ne sledijo sanjam drugih: »Ne odločajte se za poklic samo zato, ker se tako odločajo vaši prijatelji – sledite svojim interesom in strastem. Prav tako se ne bojte novih stvari, saj lahko svojo pravo pot odkrijete tam, kjer je sploh niste pričakovali. Z vztrajnostjo in samozavestjo lahko dosežete uspeh na kateremkoli področju – naj bodo to inženirski, naravoslovni ali družboslovni poklici. Pomembno je, da si upate in verjamete vase!« 

»Never give up!« oziroma »Nikoli ne odnehaj!,« pa so besede Andraža Krajnca, inženirja elektrotehnike in direktorja podjetja Caretronic: »Tako v osebnem kot tudi službenem življenju bodo vedno vzponi in padci, a z veliko vztrajnosti in tudi upanja se vedno najde pot naprej

Razvijanje talentov skozi prizmo možnosti in priložnosti na trgu

Metka Škofic, urednica projekta Inženirke in inženirji bomo!, je osvetlila še en pomemben vidik: »Mladi naj raziskujejo svoje talente in strasti, a naj pri tem upoštevajo tudi trg ter možnosti in priložnosti, ki jih ponuja. Verjamem, da bodo na ta način dosegli želeno in s tem dolgoročno zadovoljstvo.«

Dijake je na že sedmem Kariernem dnevu Gimnazije Kranj s svojimi zgodbami navduševalo kar enajst skrbno izbranih sogovornikov (po abecednem vrstnem redu):

  • Andraž Krajnc, inženir elektrotehnike in direktor v podjetju Caretronic
  • Eva Štrukelj, arhitektka in oblikovalka lesenih izdelkov v LesnaVesna
  • Jasna Krmelj, inženirka elektrotehnike, iOS razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories
  • Ljupka Vrteva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol in inženirka leta 2023
  • Maruša Grah, marketinška strateginja, predavateljica in članica upravnega odbora Društva za marketing Slovenije iz podjetja Mediade
  • Matej Košmrlj, inženir matematike in direktor medicinskih produktov v podjetju Cosylab
  • Dr. Mojca Petrič, psihologinja, specializantka klinične psihologije v Psihiatrični bolnišnici Begunje
  • Prof. dr. Robert Jeraj, doktor fizike, deluje na Fakulteti za matematiko in fiziko, Univerze v Ljubljani
  • Sneža Mihailova Brojan, pravnica, pravna svetovalka za področje osnovnih in glasbenih šol ter zavodov za izobraževanje odraslih na Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije
  • Prof. dr. Uroš Ahčan, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije v Juventina Clinic
  • Željko Marković, kineziolog, trener za telesno pripravo na Košarkarski zvezi Slovenije