24 februar 2025
Kako združiti različna znanja, premagovati izzive in najti poklic, ki te navdušuje? Dijaki Gimnazije Bežigrad so v četrtek, 6. februarja, na dogodku KAMbi prisluhnili štirim inženirjem, ki so delili svoje karierne poti, izzive in nasvete za prihodnost iz različnih inženirskih področij: radiološke tehnologije, gradbeništva, računalništva in strojništva.
Teja Hribar Lončar, inženirka radiološke tehnologije iz podjetja Siemens Healthcare, je svojo tehnično pot nadgradila z ekonomijo in tako združila dve na videz različni področji: »Ugotovila sem, da lahko svoje inženirsko znanje dopolnim z ekonomijo ter opravljam poklic, ki ni le moja strast, temveč je tudi zelo iskan. Več znanj pomeni več priložnosti na trgu dela.« Miran Domajnko, inženir strojništva in produktni vodja v podjetju RLS Merilna tehnika, je pri odločitvi za študij okleval, a se je nazadnje odločil za inženirstvo: »Nisem bil prepričan, kaj želim študirati, vendar sem vedel, da mi inženirsko znanje daje trdne temelje in mi omogoča prehod tudi v druge sfere, kot je ekonomija. Zato sem izbral smer, ki mi zagotavlja največ možnosti za prihodnost.«
Inženir informatike in računalništva ter glavni arhitekt digitalne varnosti v podjetju NIL, Jan Bervar, je svojo pot sprva začel s študijem fizike: »Na začetku sem izbral fiziko zaradi prijateljev, nato pa spoznal, da mi informatika omogoča več in bolj leži – lahko sem študiral in hkrati pridobival praktične izkušnje, kar mi je pomagalo pri hitrem razvoju kariere.« Karmen Košutar, inženirka gradbeništva in višja samostojna strokovna sodelavka v DRI upravljanje investicij, je svoj navdih dobila iz opazovanje staršev: »Delo staršev me je navdihnilo, da sem se naravno usmerila v gradbeništvo.«
Dinamičnost inženirskih poklicev
Košutarjeva kot sekretarka na projektu Drugi tir Divača–Koper opravlja zelo razgibano delo: »Vsak dan je drugačen in poln izzivov, vendar me ravno ta angažiranost in aktivnost ženeta in navdušujeta. Moje delo zajema usklajevanje vseh aktivnosti v povezavi z izvajanjem projektov, sodelovanje z občino, lokalnimi iniciativami, naravovarstvenimi inštitucijami ter tudi nadzor na terenu, kar je najboljši del, saj spremljam potek dela in rast projektov svoje ekipe.«
Bervar svoje inženirsko znanje uporablja za iskanje digitalnih kriminalcev: »Vodim ekipo 40-50 ljudi po svetu, ki preprečujejo vdore v podjetja in institucije, kot so bolnice, banke itd. Zagotavljanje varnosti je velik izziv in zelo kompleksno delo, prav to pa je zanimivo in zame, saj lahko tako pripomorem k delovanju družbe.«
Tujina – zakladnica izkušenj in širjenja obzorij
Gostje so dijake spodbujali k pridobivanju mednarodnih izkušenj. Domajnko je bil v času študija na dveh Erasmus izmenjavah: »Erasmus izmenjave morate izkusiti. Poleg tega, da spoznate veliko ljudi, dobite nove kulturne ter študijske vtise, naredite tudi dober vtis na delodajalca.«
»Obe izkušnji sta mi dali popolnoma nov pogled na svet. Ugotovila sem, kako cenjena je izobrazba, in se naučila, da v Sloveniji pogosto ne cenimo dovolj, kaj vse nam je na voljo. Pomembno je, da greste v tujino, dobite nove izkušnje, si širite obzorja in spremenite pogled na svet.« je dodala Košutar, ki je svoje izkušnje pridobivala na Portugalskem ter v Mozambiku.
Vztrajnost, mreženje in nenehno učenje
Gostje so dijakom svetovali, naj vlagajo v svojo rast. Bervar je poudaril: »Pomembno je, da ostanete radovedni, se izobražujete in rastete. Študentsko delo in izkušnje vam bodo pomagale pri zaposlitvi.« Hribar Lončar je dodala: »Povezujte se! Ni dovolj, da ste dobri v svojem področju, pomembno je tudi mreženje,« Poudarila je tudi pomen učenja: »Najpomembnejša lastnost inženirja je pripravljenost na učenje, odprtost za nove izzive in pripravljenost na spremembe. Pri tem pa ne pozabite na kreativnost.«
Za konec je Košutar dijake spodbudila k vztrajnosti: »Če naletite na izziv, se borite in vztrajajte. Tudi kot ženska v inženirstvu se morate postaviti zase in dokazati, da zmorete. Takrat se zgodi največ osebne rasti.«
Miran Domajnko pa je dijakom svetoval, naj sledijo svojim interesom, ne glede na stereotipe: »Dekleta, brez zadržkov v inženirstvo! Fantje, če vas zanima kaj drugega, tudi ni nič narobe. Vsak najde svojo pot – inženirstvo pa odpira številna vrata.«