11 december 2024
V petek, 6. decembra, smo obiskali Šolski center Velenje, kjer smo gimnazijcem predstavili inženirske poklice in jih navduševali za vstop na inženirsko pot. Štirje inženirji so z dijaki delili svoje karierne odločitve in izkušnje ter odgovarjali na njihova vprašanja.
Martin Cokan, diplomirani inženir mehatronike, ki svoje znanje s področja strojništva, elektronike in programiranja uporablja v podjetju MG Rohr, je poudaril pomembnost interdisciplinarnega pristopa: »Vedno me je veselilo inženirstvo, zato sem se že za srednjo šolo odločil za mehatroniko in nato nadaljeval študij v tej smeri. Mehatroniško znanje je izjemno uporabno, saj podjetja iščejo ljudi, ki obvladajo več tehničnih področij.« Iris Hočevar, inženirka tehniške varnosti iz podjetja BSH hišni aparati, prav tako pri svojem delu uporablja širok nabor znanj s študija: »Moje delo zajema področja gradbeništva, strojništva, elektrotehnike, varstvo pred požari, varstvo okolja. Ta znanja mi omogočajo, da zagotavljam varne delovne pogoje, na primer s preverjanjem varnosti materialov ali robotov.«
Navdih iz narave in dela z ljudmi
Andreja Zapušek Černe, krajinska arhitektka iz podjetja adkrajine, je svojo strast do poklica oblikovala že v mladosti kot tabornica: »Kot tabornica sem veliko časa preživela v naravi in opazovala vzorcev njej. Krajinska arhitektura mi je omogočila delo v naravi, sodelovanje z ljudmi in ustvarjalno sistematično delo. Na zadnjem projektu sem vse to združila in skupaj z različnimi strokovnjaki poiskala rešitve za izboljšanje bivanja.«
Premagovanje izzivov in veselje do dela
Emina Mešić, inženirka proizvodne odličnosti v podjetju Henkel in nominiranka za inženirko leta 2024, uživa v iskanju rešitev za vsakodnevne izzive: »Skrbim, da proizvodni procesi potekajo tekoče in kakovostno, ter se trudim, da izdelki pravočasno pridejo do uporabnikov. Vsak delovni dan prinaša nove izzive, ki me motivirajo.« Tudi Zapušek Černe je poudarila, da so izzivi sestavni del inženirstva: »Ker vodiva podjetje z možem, pogosto rešujeva izzive sama. Če svoje delo opravljaš z veseljem, te noben izziv ne ustavi. Veliko mojega dela vključuje sodelovanje z drugimi inženirji pri iskanju najboljših rešitev.«
Tujina kot priložnost za osebnostno rast
Mešić je izpostavila pomembnost izkušenj v tujini in znanja jezikov: »Med študijem sem se odločila za prostovoljstvo Erasmus+, da izboljšam znanje angleščine. Čeprav se izmenjave nisem udeležila, mi je želja po osebnostni rasti kasneje prinesla delo na Portugalskem. Danes govorim šest jezikov, kar mi odpira številna vrata.«
Cokana je delo v Nemčiji v podjetju BMW veliko naučilo: »Kultura dela je v tujini precej drugačna, kar je najprej razvidno pri varnostnih ukrepih, ki jih zahtevajo. Hvaležen sem, da smo v Sloveniji bolj prilagodljivi, vendar hkrati tudi bolj delovni, zato moraš uživati pri svojem delu.«
Navdihujoči zaključki za dijake
Gostje so dogodek zaključili z nasveti za dijake. Zapušek Černe je poudarila pomembnost uživanja v vsakem trenutku: »Vsak ima svojo pot. Na svoji poti se ne bojte izzivov, sprejmite jih kot nekaj dobrega in poučnega. Življenje je igra, zato si ga naredite zabavnega.« Iris Hočevar je dijakom svetovala, naj sledijo svojim interesom: »Odločajte se na podlagi svojih želja. Če vas je strah neznanega, vedite, da se vsega lahko naučite in postanete samozavestni.«
Martin Cokan je nagovoril dijakinje: »Naj vas ne bo strah inženirskih študijev – rabimo tudi inženirke! Obenem pa ne pozabite na ravnovesje med učenjem in uživanjem, da bo študij nepozabna izkušnja.« Mešić je poudarila pomen vztrajnosti: »Če čutite, da si nekaj želite, samo izkoristite vse priložnosti in pridobite znanja. Na koncu vas bo želja in vztrajnost pripeljala do cilja.«