04 december 2024
V četrtek, 28. novembra, smo v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! obiskali Šolski center Kranj, kjer smo skupaj z dijaki organizirali že šesti dogodek z naslovom Na krilih inovativnosti. Dogodek je bil namenjen predstavitvi raznolikih poklicnih poti, ki jih ponuja tehnično izobraževanje, ter spodbujanju mladih, da razmišljajo inovativno in samozavestno stopijo na svojo karierno pot.
Uvodoma je ravnateljica Strokovne gimnazije Kranj mag. Lidija Goljat Prelogar razložila simboliko naslova dogodka: »Krila simbolizirajo letenje in letalstvo, s čimer se ukvarja kar nekaj naših dijakov, pa tudi svobodo, vedoželjnost in izbiro življenjske poti. Doma v družini dobite korenine, v šoli pa vam poskušamo dati krila – znanje, veščine in pogum.«
Ko se zgodbe prepletejo: od letenja do elektrike
Inženirka leta 2023 Ljupka Vrteva, razvojna inženirka ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol, je z dijaki delila svojo zgodbo o izbiri študija: »Zakaj strojništvo? Niti sama nisem vedela! Razmišljala sem o študiju športa, a odločila sem se za inženirstvo. In niti malo mi ni žal. Vse, kar sem se učila na fakulteti, danes uporabljam pri svojem delu, kjer optimiziram energetske sisteme za manjšo porabo energije.«
Jožef Kovačič, pilot, vodja proizvodnih testnih pilotov v podjetju Pipistrel, ki je znanje prav tako dobil na študiju strojništva, je zbranim pojasnil, kako se njegova kariera povezuje z Ljupkino: »Strojništvo je tudi za pilote odlična osnova. Omogoča nam razumevanje tehničnih vidikov letenja, saj pilot ni le nekdo, ki krmari letalo, ampak mora tudi vedeti, s čim pravzaprav leti.« Jože je z občinstvom delil čarobnost svojega poklica: »Najlepše je, ko nekdo prvič poleti in vidiš na obrazu neizmerno navdušenje ob pristanku.«
Matej Mestek, ki je magistriral na Fakulteti za elektrotehniko – smer Avtomatika in informatika, danes inženir elektrovzdrževanja v podjetju SIJ Acroni, je predstavil svojo karierno pot, ki se je začela prav na ŠC Kranj. Odločitev za tehnični študij je opisal kot naraven razvoj radovednosti: »Že v osnovni šoli me je zanimala elektrotehnika. Na srednji šoli sem se navdušil nad praktično uporabo znanja, na fakulteti pa sem to podkrepil z razumevanjem teoretičnih zakonov. Danes delam v podjetju SIJ Acroni, kjer recikliramo staro železo in izdelujemo visokokakovostna jekla za gradbeništvo, letalstvo in vesoljsko tehnologijo. Najbolj me navdušuje, da je vsak dan drugačen in poln novih izzivov.«
Naključja, ki vodijo do uspeha
Z mladimi je svojo izkušnjo delila tudi Rebeka Kropivšek Leskovar, inženirka informacijskih in komunikacijskih tehnologij, razvojna inženirka v podjetju Interblock, ki se je sprva videla kot umetnica: »Naključje je hotelo, da sem se udeležila delavnic na fakulteti za računalništvo in informatiko, kjer sem spoznala, kako zabavno je programiranje. Lego robotki so me čisto prevzeli!« Danes je raziskovalka, ki jo najbolj navdušuje reševanje kompleksnih problemov. »Ni boljšega občutka kot ko po treh dneh iskanja napake v kodi program končno zaženeš in vse deluje, kot mora,« pravi.
Mestek je izpostavil še, kako je že v srednji šoli izkoristil priložnost za mednarodne izkušnje: »V okviru projekta Erasmus+ sem tri tedne preživel na Portugalskem, spoznal tamkajšnjo kulturo in ljudi iz vse Evrope. To je bila neprecenljiva izkušnja, ki jo toplo priporočam vsem.«
Če imaš zanimanje, lahko premagaš vse.
Ob koncu so gostje mlade spodbudili, naj si upajo sanjati in slediti svojim ciljem. »Krila, ki jih dobivate tukaj, so kakovostna in močna. Na vas je, da primete za krmila in poletite svojim sanjam naproti,« je misli povzel Kovačič. S tem se je strinjala tudi Kropivšek Leskovar in dodala: »Ne bojte se napak. Prav napake nas premaknejo naprej.«
Mestek pa je dogodek zaključil s sporočilom: »Če imate zanimanje, lahko premagate vse. Strah pred novimi izzivi je normalen, a nič vas ne more ustaviti, če ste pripravljeni učiti se in vztrajati.«