Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Sprememba te lahko pripelje do prave poti

03 december 2024

V petek, 29. novembra, smo v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! na Šolskem centru Postojna izvedli dogodek KAMbi pa ti?. Dijaki gimnazijskega programa in programa strojnih tehnikov so prisluhnili zgodbam štirih uspešnih inženirjev, ki so delili svoje izkušnje z raznolikih kariernih poti, spregovorili o izzivih in uspehih.

Viki Petrovič, inženirka računalništva in informatike, razvijalka programske opreme v podjetju MESI in nominiranka za inženirko leta 2022, je pojasnila svojo pot do študija: »Razmišljala sem o različnih možnostih, na koncu pa me je zaradi številnih priložnosti, ki jih ponuja – tako vsebinsko kot karierno – prepričal študij računalništva.« Žiga Kaštigar, inženir strojništva in konstruktor laserskih naprav v podjetju Fotona, je že zgodaj vedel, da želi postati inženir: »Vedno me je zanimala mehanika – kako stvari delujejo. Če premakneš vzvod tu, kaj se zgodi na drugem koncu?« Kljub začetnemu zanimanju za računalništvo ga je nazadnje navdušilo strojništvo, saj je omogočilo bolj neposreden vpogled v mehaniko in konstrukcijo.

Vsak projekt je nova uganka

Katarina Krajnc, inženirka industrijskega oblikovanja in vodja projektov v podjetju Kolektor, je predstavila delo industrijskega oblikovalca: »Razvijamo izdelke, naprave in storitve, pri čemer se osredotočamo na uporabnika in okolje.« Navdušuje jo dinamičnost in ustvarjalnost njenega poklica, kjer vsak nov projekt predstavlja edinstven izziv in priložnost za rast. Jasna Krmelj, inženirka elektrotehnike, iOS razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories in nominiranka za inženirko leta 2024, je poudarila ustvarjalno plat svojega dela: »Vsak projekt je kot nova uganka, ki zahteva tehnične in kreativne rešitve. Največje zadovoljstvo pa mi prinaša, ko uporabniki povedo, da jim naša aplikacija izboljšuje življenje.«

Potovanje prek meja

Gostje so dijakom razkrili tudi svoje izkušnje iz tujine. Krajnc je med študijem opravljala prakso v muzeju Red Dot v Nemčiji, kjer je sodelovala pri organizaciji prestižnega tekmovanja Red Dot Award: Product Design 2015: »Na praksi sem imela priložnost sodelovati pri pripravi in ocenjevanju produktov iz vsega sveta skupaj s svetovno znanimi oblikovalci, kot je, na primer, priznan oblikovalec prestižne znamke čevljev Jimmy Choo.« Krmelj pa je s svojo ekipo obiskala Cupertino, kjer je aplikacija Gentler Streak prejela nagrado za Apple Watch App of the Year: »Ena najbolj nepozabnih izkušenj je bila, ko sva s Katarino (direktorica Gentler Stories) odpotovali v Cupertino. Za aplikacijo Gentler Streak smo prejeli nagrado Apple Watch App of the Year. Tam sva preživeli pet dni, od katerih so bili trije dnevi posvečeni 10-urnim intervjujem z novinarji z vsega sveta. To je bila resnično nepozabna izkušnja, ki mi bo za vedno ostala v spominu.«

Za uspehi stojijo izkušnje in napake

Gostje so se spomnili tudi trenutkov, ki so jih še posebej oblikovali. Krajnc je opisala izkušnjo z zagovorom diplome, ko je zaradi administrativne napake skoraj ostala brez možnosti zagovora. »Ta izkušnja me je naučila, da kljub dobri pripravi vedno obstaja možnost nepričakovanih zapletov, ki te naučijo vztrajnosti in prilagodljivosti.«

Kaštigar je izpostavil svojo študijsko inovacijo – izdelavo lastnega 3D-tiskalnika, ki ga je oblikoval po tem, ko ga je razočaral kupljeni model. Petrovič je poudarila pomen obštudijskih dejavnosti: »Hekatoni in dodatni projekti so odličen način za pridobivanje izkušenj in širjenje znanja.«

Kaj naredi inženirja res dobrega?

Dober inženir se odlikuje po ključnih kompetencah in veščinah, ki presegajo tehnično znanje. Krmelj je izpostavila pomembnost ekipnega sodelovanja in pripravljenosti na učenje, kar omogoča prilagajanje dinamičnemu delovnemu okolju. Petrovič je poudarila vztrajnost in radovednost kot bistveni lastnosti, ki spodbujata raziskovanje in iskanje novih rešitev. Krajnc pa je dodala, da samoiniciativnost igra ključno vlogo, saj omogoča proaktivno pristopanje k izzivom in iskanje izboljšav.

Nasveti za mlade

Dogodek se je zaključil z nasveti za mlade. Gostje so dijake spodbudili k raziskovanju študijskih programov in aktivnemu preizkušanju različnih smeri. »Ni napačno, če si premisliš. Prav sprememba te lahko pripelje do prave poti,« je poudaril Kaštigar. Krajnc mlade poziva, naj obiščejo informativne dneve: »Raziščite različne fakultete in se pozanimajte, katere vse smeri obstajajo, predno se odločite za smer študija.« Petrovič pa svetuje, naj izkoristijo tehnologijo: »Raziskujte, kako izgledajo različne službe, in uporabite orodja, kot je umetna inteligenca, za vpogled v vsakdanjik poklicev.«