Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Osnovnošolke iz oči v oči z umetno inteligenco

22 november 2024

85 deklet iz 12 osnovnih šol iz cele Slovenije se je v torek, 19. 11.  pomerilo v izvirnem izzivu v okviru hackathona Raziskujemo AI, spreminjamo svet. Dogodek, ki se je odvijal v prostorih podjetja Sportradar, je uspešno zaključil že 6. GirlsDoCode projekt v organizaciji zavoda Simbioza Genesis, soc. p. in podjetja Digital School.

Spol ne sme vplivati na izbiro poklica, niti določen poklic ne sme biti rezerviran za en spol. To je poslanstvo projekta GirlsDoCode, ki je tudi letos v okviru štirih pripravljalnih spletnih delavnic spodbudil zanimanje deklet za tehnologijo in STEM poklice ter jih učil osnov razumevanja programskih jezikov. Projekt se odvija v času, ko ženske v IKT sektorju predstavljajo 17 % zaposlenih, z namenom povečanja na 30 %, cilja, ki si ga je Slovenija zadala doseči do leta 2030.

Na delavnicah so dekleta, stara od 10 do 14 let, spoznavala osnove programiranja, logičnega razmišljanja in reševanja problemov, programirala lastne igrice ter se učila o varni rabi interneta. Novo osvojene veščine so nato še nadgrajevala na praktičnem interaktivnem hackathonu, kjer so pod mentorstvom izkušenih strokovnjakov raziskovala, kako lahko z umetno inteligenco izboljšamo področja, kot so okolje, zdravje, izobraževanje in tehnologije. Tema hackathona naslavlja eno ključnih vprašanj sodobnega časa, saj umetna inteligenca hitro postaja sestavni del našega vsakdana – od naprav, ki jih uporabljamo, do odločitev, ki krojijo naš svet. Prav zato je pomembno, da dekleta osvojijo in obvladajo umetno inteligenco, saj bodo le tako samozavestno soustvarjala prihodnost in uspešno odgovarjala na izzive sodobne tehnologije.

Ali lahko umetna inteligenca spremeni svet na bolje?

Na to vprašanje so osnovnošolke iz vseh regij Slovenije odgovorile z inovativnimi rešitvami, ki so jih razvile v okviru hackathona Raziskujemo AI, spreminjamo svet. Izziv so reševale v manjših skupinah, svoj predlog pa nato tudi predstavile pred zbrano množico.

“Projektu GirlsDoCode sem se pridružila, ker mi je programiranje zelo pomembno, saj si želim programirati ali pa postati učiteljica matematike, ko odrastem. Najprej me je bilo malo strah, saj sem imela tremo, zdaj pa hodim že tri leta. Priporočila bi ga vsem puncam, saj je zelo zanimiv, poučen in tisti, ki ne vedo nič o programiranju, se lahko tu naučijo nekaj novega,” je povedala ena od udeleženk hackathona.

Pomembno je mlada dekleta spodbujati k raziskovanju digitalnih znanj

Dekleta so odločno dokazala, da so z vztrajnostjo in željo vsi sposobni vstopiti v svet programiranja in prispevati k tehnološkemu napredku. Dogodek je poudaril, kako pomembno je mlada dekleta spodbujati k raziskovanju digitalnih znanj, saj le tako ustvarjamo prihodnost, kjer imajo vsi enake možnosti.

“Pomanjkanje deklet in posledično seveda tudi žensk v STEM poklicih je dobro dokumentiran in znan problem. Pri Simbiozi smo izjemno ponosni, da že šesto leto zapored soustvarjamo projekt GirlsDoCode in tudi današnji hackathon je odličen primer, kako lahko dekleta s svojo ustvarjalnostjo in znanjem presegajo meje pričakovanega in razvijejo rešitve za resnične izzive s pomočjo umetne inteligence. Prav vsaka od vključenih deklic je dokaz, da spol ne sme biti ovira pri izbiri poklica ali področja delovanja. Skupaj gradimo prihodnost, v kateri bodo mlade generacije - ne glede na spol - z znanjem in pogumom oblikovale tehnološki napredek. Prepričana sem, da bodo dekleta, ki so danes sodelovala, pomembno vplivala na svet, ki ga soustvarjamo skupaj,” pravi Ana Pleško, direktorica Simbioza Genesis, socialno podjetje.

Več o dogodku in projektu je na voljo tukaj.

Avtor fotografij: Rok Kutin