Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Bodite fokusirani, motivirani in vztrajni

22 november 2024

V torek, 12. novembra, smo na ŠC PET gostil dogodek KAMbi pa ti?, ki je požel veliko zanimanja med dijaki.. Okrogla miza, je združila štiri uspešne inženirje, ki so v sproščeni debati delili svoje poklicne poti, življenjske lekcije in poglede na prihodnost tehničnih poklicev.

Tine Črnugelj, frontend razvijalec v podjetju Epilog, je priznal, da je bila izbira študija zanj dilema. »Odločitvi so botrovali informativni dnevi in prijatelji,« se je spomnil in dodal, da mu je študij računalništva kljub zahtevnosti omogočil, da razvije svoje znanje in strast do programiranja. Na drugi strani je Benjamin Zlodej, raziskovalec za razvoj varovalk pri podjetju ETI, že v osnovni šoli vedel, da ga zanima elektrotehnika. Omenil je, da je prehod srednja šola – faks zanimiv, a vseeno zahteven: »Na faksu si bolj prepuščen sam sebi, kar ti omogoča večjo svobodo, a tudi zahteva večjo odgovornost

Nik Vesel, inženir telekomunikacij in strokovnjak za jedrna omrežja pri A1 Slovenija, je svojo študijsko pot zaključil prav na ŠC PET. Po končani Vegovi srednji šoli se je odločil za študij telekomunikacij, saj ga je od nekdaj navduševal razvoj pametnih telefonov. »Dve leti študija na ŠC PET sta bili intenzivni, a sem se ogromno naučilJulijo Josip Franz, direktor poslovne inteligence iz Petrola, pa je povsem po naključju postal inženir strojništva. »Na začetku sem želel študirati likovno umetnost, a sem se po neuspešnih sprejemnih izpitih na Akademiji za likovno umetnost odločil za strojništvo, kar se je kasneje izkazalo za pravo izbiro,« je zaupal in dodal, da mu strojništvo omogoča široko uporabnost znanja in vpliv na poslovne procese.

Izkušnje in izzivi v vsakdanjem delu
Gostje so dijakom omogočili vpogled v resnične delovne izkušnje. Črnugelj je opisal svoj tipičen delovni dan, ki se začne s kavo in poteka v tesno povezani ekipi. »V oddelku Atlas smo super ekipa, vedno si pomagamo in izmenjujemo nasvete, kar zelo olajša delo.«. Vesel je izpostavil dinamiko svojega dela, kjer nikoli ne ve, kakšni izzivi ga čakajo. »Najbolj me navdušuje, da lahko sodelujem z različnimi strokovnjaki in se učim od njih« je dejal.

Zlodej je navdušeno opisal, kako njegov poklic vključuje razvoj novih tehnologij, materialov in komponent, kar spodbuja njegovo kritično razmišljanje. Franz pa je poudaril, kako poslovna inteligenca vključuje strateško razmišljanje in natančno poznavanje podatkovnih virov. »Navdušuje me, da s svojim delom prispevam k izboljšanju procesov in vplivam na pomembne poslovne odločitve,« je pojasnil.

Ženske v inženirstvu
Del pogovora smo namenili ženskam v tehničnih poklicih. Vesel in Črnugelj sta povedala, da sta na študiju in kasneje v službi pogrešala več sošolk. Franz pa je optimistično poudaril, da se vse več deklet odloča za tehnične študije in kariere: »Želim vam, da boste imeli na faksih čim več sošolk – to prinese več raznolikosti in svežih perspektiv.«

Napake, ki vodijo do uspeha
Gostje so dijakom razkrili, da je pomembno, da se iz napak učimo. »Tisti, ki delajo, delajo tudi napake, a prav te nas naredijo boljše,« je povedal Franz in dodal, da napake vidi kot priložnost za izboljšanje. Poudaril je tudi pomen mehkih veščin in komunikacije: »Biti dober inženir ni dovolj – vse, kar ustvarite, boste morali tudi učinkovito predstaviti in razložiti

Popotnica za naprej
Dogodek se je zaključil z vprašanjem, ki ga imajo mladi pogosto v mislih: Kakšen nasvet bi dali dijakom glede izbire študija? Zlodej je mladim svetoval, naj med študijem izkoristijo vse priložnosti, ki jih ponuja študentsko življenje. Črnugelj se je strinjal in povedal, da bi ponovno izbral enako pot, saj uživa v svojem poklicu, dijakom pa položil na srce: »Če kdaj ne naredite kakšnega izpita med študijem, tega ne jemljite preveč resno – vse se da popraviti.« Vesel pa je zaključil s tremi ključnimi besedami, ki naj vodijo mlade na njihovi poti: Bodite fokusirani, motivirani in vztrajni.