04 november 2024
V Sloveniji je inovativnost od nekdaj igrala pomembno vlogo, vendar za njeno rast potrebujemo spodbudno okolje, ki ga omogočata tudi davčna zakonodaja in izobraževalni sistem. V intervjuju za revijo Glas gospodarstva, dr. Miha Bobič, vodja poslovne enote Regulacija v stavbah v podjetju Danfoss in predsednik projekta Inženirke in inženirji bomo!, opaža napredek na področju inovativnosti v Sloveniji, vendar poudarja, da je mlade potrebno še naprej aktivno spodbujati za vstop v STEM poklice.
Projekt Inženirke in inženirji bomo! je nastal iz vse večje potrebe po tehniških kadrih in se uspešno povezuje s srednjimi šolami. Dijakom so neposredno predstavljeni inženirski poklici, obenem pa dobijo vpogled v ustvarjalnost in raznolike priložnosti, ki jih ta poklic prinaša. Z aplikacijo KAMbi lahko dijaki tudi preverijo kateri inženirski poklic bi bil za njih najbolj primeren. V aplikaciji pa jim je na voljo še mnogo različnih inženirskih profilov, ki jih lahko raziščejo.
»Projekt sta zagnala mag. Edita Krajnović in mag. Anton Petrič. Poskušala sta narediti promocijo za te študijske smeri. Ob prvih poskusih sta napolnila en razred na bežigrajski gimnaziji. Ob desetletnici smo napolnili celo telovadnico,« se spominja Dr. Bobič.
V okviru iniciative, se vsako leto podelijo priznanja Inženirska iskra, ki naslavljajo prebojne in izvirne prakse, projekte, dogodke, posameznike ali organizacije, ki s svojim delom prispevajo k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic ter inovativnost v družbi. V iniciativi poteka tudi projekt Inženirka leta, kar še dodatno širi ozaveščenost o pomenu teh poklicev v medijih in širši javnosti. Bobič izpostavlja, da je pomembno tudi spreminjanje razmerja med spoloma, zato se projekt aktivno trudi pritegniti več deklet k STEM področjem.
Kaj pa problem bega možganov?
Dr. Bobič poudarja: »Odliv kadrov za Slovenijo je velika izguba, saj se mladi po izobrazbi in začetnih izkušnjah pogosto odločijo za tujino, kjer so obdavčitveni in zaposlitveni pogoji bolj spodbudni.« Tuje investicije prinašajo inovacije, znanje in konkurenčno prednost, vendar za večjo privlačnost potrebuje Slovenija boljše pogoje za vlagatelje in kadre, kot so nižja obdavčitev, boljša infrastruktura in energijska učinkovitost.
Celoten intervju si lahko preberete s klikom tukaj.