Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Nabor znanj, ki jih poseduje dober inženir, je izjemen

23 maj 2024

V četrtek, 16. maja, smo v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! v tem šolskem letu izvedli zadnji dogodek KamBi pa ti?. Obiskali smo Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije. Štirje inženirji so z dijaki delili svoje navdihujoče zgodbe in nasvete, tako zanimive, da smo tudi mi ostali brez besed.

Za Jerneja Primožiča, inženirja elektrotehnike, analitika v Energetskem področju v Službi operaterja trga iz podjetja Borzen, je bila odločitev o nadaljnjem študiju zelo logična. Pred tem je obiskoval Elektrotehniško računalniško strokovno šolo v Ljubljani: »Izbiral sem med elektrotehniko in kuhanjem. Ugotovil sem: če bom kuhar, ne bom mogel v prostem času biti elektrotehnik, lahko pa sem elektrotehnik in v prostem času tudi kuham.«

Tomaž Cirar, inženir telekomunikacij, strokovnjak za fiksno dostopovno omrežje iz podjetja A1 Slovenija, je zaključil šolanje ravno na ŠC PET. Dijakom je priporočil: »Bodite prisotni na predavanjih in jih sproti spremljajte. Meni je bil študij zelo všeč, imeli smo veliko prakse, predavanja so bila zanimiva, zraven pa sem imel veliko prostega časa. V tem času sem lahko raziskoval različne stvari in delal hkrati.«

Inženir v službo vedno pride nasmejan

Nejc Zabret, tehnik računalništva in Junior AM Engineer v podjetju Endava, je za svojo prvo zaposlitev povedal: »Trenutno se še spoznavam s projektom na katerem delam. Delo bolj temelji na zaupanju med nami sodelavci, zato je bolj sproščeno in dobro okolje.« Primožič je dodal: »Če si v nedeljo zvečer rečete, ah jutri je treba spet v službo, je to znak, da je potrebno nekaj spremeniti.«

Danes je stres lahko prisoten praktično povsod. Od posameznika pa je odvisno, kako se s tem sooči.  »Jaz nisem imel niti enega dneva, da bi si rekel: joj jutri moram pa v službo, tudi če vem da bo dan bolj stresen. Bodite pozorni na to, da učenje, teste in izpite gledate kot izziv, ki ga morate rešiti. Jaz v službo vedno pridem nasmejan.« je zaključil Dalibor Kaludjer, inženir strojništva in gradbeništva, inženir za kakovost iz podjetja LTH Castings.

Nabor znanj, ki jih poseduje dober inženir, je izjemen

Latinski pregovor pravi: če ne napreduješ, nazaduješ. In Kaludjer, je to dobro ubesedil: »Ves čas se moramo učiti.« Kaludjer pri svojem delu združuje vsa svoja znanja in je vpleten v vse delovne procese: »Pomembno je znanje tujih jezikov. Tudi jaz sem se moral naučiti nemščine za svoje delo. Vse, kar boste delali za osebno rast, prinaša dodatno vrednost. V današnjem negotovem svetu so tehnični poklici zelo prilagodljivi in ponujajo veliko priložnosti.«

Mnoga podjetja potrebujejo inženirje tudi tam, kjer si sploh ne bi mislili. Cirar je dejal: »V našem podjetju je veliko priložnosti, veliko različnih inženirskih profilov deluje pri nas. Čeprav boste vsi zaključili enako srednjo šolo, boste lahko delali na čisto različnih področjih. Tukaj se učite, da boste stvari razumeli in znali razmišljati, kar vam bo omogočilo, da skozi delo to znanje nadgradite in tudi razumete, zakaj se morate učiti ves čas.«

Dijaki, ustvarjajte in raziskujte!

Cirar se je v letošnjem letu uvrstil med top 10 finalistov programa AmCham Young Professionals: »V okviru programa sem dobil mnogo mehkih veščin, ki nadgrajujejo moje delo. Take stvari vam bodo dale poznanstva in širino, kaj vse obstaja na trgu.« Poudaril je tudi kako rad ustvarja svoje projekte tudi doma. Zabret pa je dodal: »Tudi jaz rad ustvarim nekaj novega in teorijo spremenim v praktično delo. Doma in s prijatelji smo že ustvarili nekaj manjših projektov – na primer izdelali smo zemljevid za videoigro.« Primožič je dodal: »Ko boste študirali, se vključite v čim več obštudijskih dejavnosti. To vam bo dalo veščine, ki jih inženirjem ne prepisujejo.«. Kaludjer pa je dijake opogumil: »Svetujem vam, da delate, tisto kar jaz nisem: raziskujte! Skozi študijska leta lahko raziskujete, opravljate študentsko delo. Več različnih podjetij in več različnih izkušenj vam bo dalo širino, da boste lažje vedeli, kaj si želite

Napake se dogajajo ves čas

Napake so v procesu učenja prisotne ves čas, brez napak pa se ne moremo naučiti. Za inženirje še posebej velja, da se za napake vedno najdejo rešitve. »Pomembno je, da si jih priznamo in jih popravimo.« je povedal Cirar. Zabret se je strinjal in dodal: »Ker sem se zaposlil pred dvema mesecema, napake delam ves čas. Iz tega se največ naučim in sem pozoren, da jih ne ponavljam.« Kaludjer je dijake pozval: »Važno je, da se napake ne ponavljajo in da te niso iz malomarnosti. Če naredite napako, se vprašajte, kaj lahko naredim, da napako rešim. Korak za korakom se lotite dela in našli boste rešitev.«