Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Če se odločite biti inženirji, bodite predvsem radovedni

26 februar 2024

V razvijajočem se svetu, kjer tehnologija predstavlja gonilno silo napredka in družbene evolucije, postaja inženirsko znanje ključno orodje za oblikovanje prihodnosti. Mnogim mladim, zlasti gimnazijcem, včasih manjka navdihujočih zgledov, ki bi jim odprli vrata v svet inženiringa. Zato smo se 21. februarja odpravili na II. gimnazijo Maribor, kjer smo dijake navduševali za znanost, tehniko, inženirstvo in matematiko (STEM).

Gimnazijce so na okrogli mizi s svojimi inženirskimi zgodbami navdihovali Miha Bokan, magister inženir strojništva in konstrukter v podjetju Virs, Saša Stradovnik, magistra inženirka mehatronike in doktorica znanosti s področja elektrotehnike ter inženirka za robotiko in avtomatizacijo v podjetju Proris in asistentka in raziskovalka na FERI Univerze v Mariboru, Aljaž Zagajšek, univerzitetni diplomirani inženir metalurgije in vodja kakovosti v podjetju Blaj Fasteners in še Matic Trčak, magister inženir mehatronike in razvojni inženir v podjetju Mahle.

Različni viri navdiha za pot v svet inženirstva

Bokan je svojo strast do inženirstva odkril v prostem času: »Veliko svojega prostega časa sem gledal animeje in bral stripe, kjer so pojavljali veliki roboti. Iz tega se je rodila želja, da bi nekega dne tudi sam izdeloval takšne robote.« Stradovnik pa je svojo odločitev za študijsko smer dobila iz domačega okolja: »Zgled sem imela v družini, oče je inženir strojništva in vodi družinsko podjetje, kjer se ukvarjamo z razvojem linij in iskanjem rešitev. Veseli me kreativnost in reševanje izzivov, kar me je tudi vodilo do odločitve za študij mehatronike.«

Inženirstvo nas obdaja na vsakem koraku življenja, tudi če se tega ne zavedamo

Uporabnost inženirstva sta delila Trčak in Zagajšek. Trčak se ukvarja s pomožnimi pogonskimi sistemi za avtoindustrijo, vodnimi črpalkami, ventilatorji, klimatskimi sistemi in programiranjem le tega. »Mahle proizvaja filtre in bate za motorske pogone, naše ime se pojavlja tudi na Ferrarijih«, je povedal kot zanimivost. Zagajšek pa je izpostavil, da Blaj Fasteners odigrajo ključno vlogo v naših življenjih, čeprav se tega včasih ne zavedamo: »Naši izdelki se uporabljajo za zavorne sisteme hitrih vlakov, generatorje, termoelektrarne, hidroelektrarne in tudi za shranjevanje radioaktivnih odpadkov. Predstavljajo kritične elemente ekoloških razsežnosti

Da je inženirstvo gonilna sila napredka in nam omogoča lajšanje naših življenj dokazuje tudi Stradovnik, ki se ukvarja z avtomatizacijo in robotizacijo: »V družinskem podjetju stranki zagotavljam, da robot prevzame kolikor se da ročnega dela. Druge dneve pa na FERI raziskujem kolaborativno robotiko, to so roboti, ki sodelujejo s človekom

Kot inženirji ne smemo pozabiti na človeški stik

Trčaku je veliko pripomogla dobra mentorska izkušnja: »Študij ti da osnovo, ko pa sem začel razvijati kariero, sem imel res dobrega mentorja, ki mi je znal pomagati na pravi način. Ni mi samo pomagal s teorijo, ampak tudi kje pridobiti informacije, kako se lotiti problema, ves čas mi je svetoval. Pogostokrat bi mislili, da nas kot inženirje more zanimati samo teorija in praktični problemi, vendar pa ne smemo nikoli pozabiti na človeški stik, ki nam veliko prinese.«

Podobno izkušnjo je imela tudi Stradovnik, saj ji je mentor ponudil novo priložnost: »Sama nisem imela načrta, da bi nadaljevala na doktorskem študiju, ampak mi je tovrstno priložnost ponudil mentor magistrske naloge. V bistvu sem se prepustila toku, lahko bi rekla, da me je splet okoliščin pripeljal tudi do mesta asistentke.«

Prisotnost ženskih predstavnic na področju inženirstva

Na dogodku smo se dotaknili tudi problematike nizkega števila žensk v inženirskih poklicih, na kar je Bokan šaljivo odgovoril: »Inženirk v našem podjetju ni, morem pa priznati, da sem zaradi inženirk dokončal strojniški študij.« Temu se je pridružil tudi Zagajšek: »Nimamo inženirk, imamo pa direktorico. Na fakulteti pa smo imeli tretjino punc, kar je bilo dobro, saj je tako bolj zanimivo.«

Stradovnik se je na mehatroniki znašla med samimi fanti: »Ko sem prišla na fakulteto, sem ugotovila, da sem edina punca. Porodil se mi je dvom, zakaj sem se odločila ravno za ta študij. Vseeno sedaj vem, da je bila to prava odločitev zame.«

Raziskujte, učite se in sledite svojim strastem

Bokan je dijakom svetoval, da naj izkoristijo čim več priložnosti: »Dobro je biti čim bolj interdisciplinaren, ne samo v podjetju, ampak tudi povsod drugje. Predvsem imejte željo po učenju in izkoristite ponujene prilike. Mi smo hodili na dneve robotike, razna tekmovanja, kar je bilo takrat na voljo.« Glede izbire študija pa je dijakom svetoval: »Zapomnite si, da ni pomembno, kakšen študij izbereš. Če vas zanima tehnika ali naravoslovje, poskusite študij v tej smeri, potem pa vas življenje in izzivi pripeljejo do prave odločitve.«

Zagajšek je dijakom svetoval: »Premislite, kaj imate radi in kaj vas zanima. Ne študirati nekaj na silo. Če pa se odločite biti inženirji, pa bodite predvsem radovedni.« Njemu se je pridružila Stradovnik: »Najbolj pomembno je da poslušate sebe, da izbere to, kar vas veseli. Ne glede to, kaj izberete, vedno bodo vzponi in padci, pomembno je, da pri vsem tem vztrajajte. Na koncu se največ naučimo iz napak.«