Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Delo inženirja je dinamično in nikoli dolgočasno

03 januar 2024

V sredo, 20. decembra, smo se odpravili na karierni dan Gimnazije Celje-Center, da bi mladim olajšali sprejeti eno težjih odločitev – KAMbi šel na fakulteto. V sklopu projekta Inženirke in Inženirji bomo! smo gostili pet različnih inženirskih profilov in predstavili svet inženirstva skozi osebne zgodbe.

Od zanimanja k študiju

Martin Cokan, diplomirani inženir mehatronike, zaposlen v MG Rohr je zaključil prvo stopnjo študija mehatronike, sedaj pa zaključuje magistrski študij še v isti smeri in se spominja svojo odločitve za študij: »Mene je že od malega veselilo inženirstvo, sploh strojništvo, robotizacija, avtomatizacija, zaradi česar sem se tudi odločil za srednjo šolo mehatronike in z mehatroniko nadaljeval tudi na študiju.« Podobno pot odločitve je imel tudi Jure Miklavčič, magister inženir strojništva, BSH: »Zanimalo me je inženirstvo, spominjam se, ko smo imeli doma jadrnico in sem marsikaj popravil. Najprej sem obiskoval Gimnazijo Vič, ker nisem bil prepričan glede študijske odločitve, na gimnaziji je bilo veliko nekih projektov, pri enem sem tudi sodeloval, zato me je okolje nekako vodilo do te inženirske odločitve. Študij strojništva priporočam, ker je veliko vaj in praktičnega dela

Eva Kalšek, produktni vodja v Dewesoft, je zaključila magisterij iz medicinske fizike, kar je marsikomu velika uganka, kaj to sploh je: »To je magistrski študij na Fakulteti za matematiko in fiziko, kjer se ukvarjaš s spoznavanjem slikovnih metod v medicini, od magnetne resonance, rentgena, računalniške tomografije, do nuklearne medicine. Spoznavaš se s samo senzoriko in kako z zajemanjem podatkov dobiš to sliko.« Za to se je odločila tekom študija: »Na to pot me pripeljala pot na faksu, najprej sem študirala fiziko, ker so me vedno zanimale naravoslovne vede, kako kaj deluje, nikoli se nisem rada učila snovi na pamet. Po diplomi pa se je odprla nova magistrska smer – medicinska fizika in iz zanimanja sem se odločila zanjoBarbara Franjič, samostojna podjetnica Patricia Pie, je doštudirala na fakulteti za tekstil v Mariboru v želji postati modna oblikovalka: »Od majhnega sem si želela biti modna oblikovalka, rezala sem oblačila svoje mame, ravno zato nisem šla na oblikovalno srednjo, temveč tekstilno srednjo šolo in kasneje še na fakulteto v tej smeri, da sem se naučila izdelati oblačilaAnja Robida, diplomirana inženirka radiološke tehnologije se na isti smeri izobražuje še na magisteriju in se je podobno odločala za študij kot ostali: »Že od malega sem rada popravljala stvari s svojim starejšim bratom, zelo so me zanimale naravoslovne smeri in delovanje vsega. Ta študij mi je omogočil spoznavanje medicinskega, tehniškega in naravoslovnega področja, kar me je tudi prepričalo k vpisu.«

Delo inženirja je zelo dinamično in nikoli dolgočasno

Vprašanje dijaka je bilo, če postane delo inženirja po zaposlitvi monotono. Kalšek je odgovorila, da ga to zagotovo ne bi smelo skrbeti: »Nikoli ni enolično, vsak dan je popolnoma drugačen, ti razviješ produkt od začetka do konca, potem začneš drug projekt. Vsak dan se nekaj novega naučiš, zato me ne skrbi, da ti bo postalo delo monotono.«

Za Cokana prav tako ni noben dan dolgočasen: »V podjetju pokrivamo zelo širok spekter. Iinženirji smo vpeti tako v proizvodnjo kot v trgovski del, zato je delo zelo dinamično. Sam sem polovico časa v proizvodnji, en del preživim v pisarni, majhen delček pa tudi na terenu.« Navdušuje ga prav vse pri delu: »Če delaš v takšnem podjetju, je ves čas nekaj novega, nikoli ne zaspiš. Podjetje tudi omogoča razvoj in sledenje trendom, kar me zelo navdušuje.« Tudi Miklavčič se Cokanu pridružuje z dinamiko svojega dela: »Na svoji delovni poziciji imam mednarodno vpeto delo, nekaj je projektnega dela, nekaj je testiranja, všeč mi je povezovanje s sodelavci, rad naberem ljudi, vodim motivacijske delavnice, da skupaj dosežemo začetno idejo. To vodi do zelo lepega rezultata.«

Barbarino delo je zelo pestro in ji je všeč dinamika in raznolikost vodenja svojega podjetja: »Ko sem končala fakulteto, v Sloveniji ni bilo tekstilnih podjetij, ampak nekako sem imela vedno v mislih, da bom šla v svojo podjetniško pot. Moje delo je zelo razgibano, jaz delam čisto vse, od dela s strankami, grem na modne dogodke, nabavljam materiale, krojim, bi rekla, da sem povsod prisotna. Obožujem to delo.«

Delo in študij v tujino prinašata veliko širino

Cokana je delo v Nemčiji v podjetju BMW veliko naučilo: »Ob delu v tujini sem spoznal, da se tujina z nami razlikuje v varnostnim ukrepih in sem se moral temu prilagoditi. Ugotovil sem tudi, da smo Slovenci vseeno bistveno bolj delovni narod in zato je zelo pomembno, da uživaš v svojem delu

Za Kalšek je bilo eno izmed največ preizkušenj trimesečno opravljanje Erasmus+ prakse v Valenciji: »Praksa je bil zelo dobra izkušnja, ker greš sam v neko novo okolje, kjer se moreš znajti in spoznati nove prijatelje. Prav tako se v veliki meri izpostaviš uporabi angleščini, kar je tudi dobro.« Podobno zgodbo ima za sabo tudi Robida: »V tretjem letniku sem se odločila, da bom namesto izbirnih predmetov raje šla na Erasmus+ izmenjavo. Zdi se mi zelo dobra izkušnja in res vsem predlagam, da jo izkoristite. Namreč na izmenjavi res stopiš iz svojih okvirjev, spoznavaš nove ljudi, ves čas uporabljaš angleščino in moreš zaupati v svoje sposobnosti. So vzponi in padci, ampak iz vsega tega prideš ven močnejši in z neverjetnimi izkušnjami.«

Izkoristite dodatne priložnosti

Za konec so inženirji podali nasvete dijakom. Kalšek je poudarila: »Izkoristite vse priložnosti, ki jih imate glede praktičnega in študijskega dela, to ima veliko vrednost tudi kasneje v življenju.« Miklavčič je poudaril pomembnost angažiranosti in dodatnih izkušenj: »Podjetja v Sloveniji so zelo odprta, samo pokažite interes za delo in boste dobili priložnosti, pojdite na izmenjavo in izkoristite absolventsko leto za delovne izkušnje in potovanja, to vas bo dodatno izpolnilo.« Miklavčiču se je pridružila tudi Robida: »Tudi sama poudarjam, da izkoristite Erasmus+ in absolventsko leto, mogoče se vam bodo kdaj zaprla vrata, ampak se vedno odprejo nova. Prepustite se toku življenja, zaupajte vase in boste na koncu pristali tam, kjer morate biti.«