16 november 2023
V petek, 10. novembra smo v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo! izvedli dogodek 'KAMbi pa ti?' na Gimnaziji Jesenice. Naši gosti so dijakom predstavili različne inženirske profile, z njimi delili svoja znanja in izkušnje, ki so jih pridobili tekom študija in dela.
Noel Gregori, magister metalurgije in materialov, svoje delo opravlja v podjetju SIJ Acroni d. o. o., na oddelku za razvoj in raziskave. Izobraževanje je zaključil na Gimnaziji Jesenice, nato pa se je odločal med različnimi inženirskimi smermi: »Odločitev za fakulteto je bila zelo hitra, razmišljal sem med fiziko in strojništvom, nato sem se odločil, da bom izbral metalurgijo. Dedek je bil najbolj zadovoljen z izbiro in mi je takoj prinesel njegove stare knjige in učbenike.« Danes pa prav s tega področja opravlja tudi doktorat.
Andrej Škufca je diplomirani organizator informatik. Kot sistemski inženir se ukvarja predvsem s procesi in tehnologijami v razvoju v podjetju Genis d.o.o. Navdih za svojo kariero je dobil že kot otrok, ko je prvič stopil v svet programiranja v očetovem podjetju in opazoval procese od razvijanja do ustvarjanja.
Ažbe Kavčič, diplomirani inženir elektrotehnike, je od oktobra zaposlen v podjetju Iskraemeco v Kranju, kot samostojni razvojni inženir. Pri iskanju zaposlitve ni imel nobenih težav: »Po zaključku elektrotehniške fakultete se približno 85% diplomantov zelo hitro zaposli v Sloveniji.«
Špela Poklukar je po izobrazbi inženirka matematike, filozofinja in teologinja. Zaposlena je v podjetju Endava, kot inženirka strojnega učenja. Leta 2022 je bila tudi ena izmed desetih nominirank izbora Inženirka leta. »Za nobenega od študijev mi ni žal, povsod sem se veliko naučila, če pa bi morala izbrati samo enega od njih, pa bi gotovo izbrala matematiko.«
Inženirstvo je iskanje rešitev in raziskovanje
Škufca je dijakom povedal, da ga pri delu najbolj navdušuje reševanje izzivov in doseženi rezultati: »To da lahko s stalnim širjenjem obzorja in znanja pripeljemo projekte na novo raven in stalno izboljšujemo zadovoljstvo naših uporabnikov, je moj fokus in največje zadovoljstvo. Še posebej, če se pri tem z ekipo zabavamo in to delamo z roko v roki, v timskem duhu.«
Poklukar dodaja, da danes 'uči stroje', o svojem delu pa pravi: »Zanimivo je, ker si vedno postavljen pred nek izziv in dvomiš ali ti bo uspelo s tvojim znanjem. Potem pa ti uspe in se pri tem veliko naučiš. Prav tako se vedno nekaj dogaja, nikoli ni dolgčas in noben problem ni enak drugemu.«
Od navdiha do poklica
Kavčiča veseli popravljanje in raziskovanje delovanja različnih elektrotehničnih naprav ter odkrivanje, kako nekaj deluje: »Navdih za elektrotehniko sem dobil doma, ko sem popravil sesalec.« V prostem času najraje ustvarja svoje projekte: »Moji najljubši projekti so ali tisti, ki olajšajo in olepšajo vsakdanje življenje ali pa tisti, pri katerih lahko kakšni zavrženi stvari (sploh elektronski) najdem nov namen.«
Gregori pa je aktiven član gorske reševalne zveze. Svoje izkušnje z reševanji je prenesel tudi v vsakdanje življenje, kjer mnogo bolje obvladuje stresne situacije. Dijakom je predstavil tudi, kako lahko znanja iz metalurgije prenesejo v vsakdan: »Opazovali smo zakaj je sodelavčeva ograja rjavela. Potem smo ugotovili, da njegova ograja ni bila primerno pripravljena oz. sploh ni bila pocinkana, le pobarvana«.
Za inženirja noben problem ni nerešljiv
Bistvo inženirstva, kot so izpostavili govorci, je iskanje rešitve za probleme. Na to temo se je tudi porodilo vprašanje dijakinje: »Koliko časa traja, da prideš do odgovora oz. do ugotovitve, da je nek problem nerešljiv?« Kavčič je hitro podal odgovor: »Inženir si, noben problem ni nerešljiv.« Škufca je nadaljeval: »Nikoli ne smeš odnehati, do rešitve je potrebno priti, včasih le traja malce dlje.«
Na temo izbire fakultete smo zaključili naš pogovor s koristnimi nasveti. Poklukar je mladim svetovala: »Ne se ustrašit fakultete, izberite si nekaj kar vam je zanimivega.« Ažbe Kavčič je dijakom dejal: »Tudi če greste na napačen faks, se mogoče niste narobe odločili. Vedno se lahko s tem kar vas res zanima, ukvarjate tudi v prostem času.« Izpostavil je, da je pomembno pokazati zanimanje in strast za učenje. Škufca pa je poudaril: »Inženirski poklici so inovativni in pustolovski poklici, s tem boste lahko tudi v službi raziskovali. Če imate pustolovskega duha je inženirski poklic za vas.«