25 september 2023
V sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo!, smo v četrtek, 21. septembra 2023, izpeljali dogodek Ne teslo, Tesla bom!. Dijake GESŠ Trbovlje smo skozi zanimiv pogovor seznanili z različnimi inženirskimi profili.
Primož Ocepek, inženir računalništva, razvijalec programske opreme DewesoftX, Dewesoft, d. o. o., je dijakom dejal, da se je njegova prva ideja o študiju računalništva porodila v 1. letniku, ko je odkril, da obstaja Fakulteta za računalništvo in informatiko UL. Nato pa ga je brat že v istem letu peljal na informativne dneve, kjer se je tudi odločil za nadaljnjo študijsko pot na FRI-ju v Ljubljani. Benjaminu Zlodeju, inženirju elektrotehnike, tehnologu razvijalcu – razvojno teh. podpora proiz. varovalk, Eti, d.o.o, pa se je elektrotehnika že od nekdaj zdela zelo zanimiva. Zato se je odločil nadaljevati svojo karierno pot na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru. Dejal je: »Če te študij sam po sebi zanima, potem ti bodo tudi predmeti šli dobro od rok.«
Andrej Anžel, inženir geologije, strokovni sodelavec na regionalnem oddelku Geološkega zavoda Slovenije, je bil že od majhnega navdušen nad dinozavri ter vulkani. Povedal je: »Nisem vedel, da obstajajo poklici, ki se dejansko ukvarjajo s stvarmi, ki so me tako zanimale. Kasneje pa sem na informativnem dnevu ugotovil, da je to možno študirati in se vpisal na Naravoslovnotehniško fakulteto UL.« Študij mu je bil zanimiv predvsem zaradi številnih terenskih vaj. Ogledali so si veliko območij, kot je celotno Slovenijo in npr. Santorini ter njegove vulkane. Andraž Bola, inženir strojništva, vodja področja razvoja izdelkov in orodij – zadolžen za vodenje oddelka, kjer se želje kupca pripelje do dejanskega proizvoda, Steklarna Hrastnik, d. o.o., pa je dijakom povedal: »Slovenija je dežela industrije. Moja velika želja je bila delati v industriji, delati inovacije ter dvigniti dodano vrednost slovenskega gospodarstva.«
Mehke veščine inženir potrebuje za uspešno komuniciranje
V nadaljevanju smo se z gosti pogovarjali o ključnih kompetencah, ki jih potrebuje inženir. Ocepek je z dijaki delil mnenje, da so mehke veščine (kot npr. komunikacija s strankami) za inženirja zelo pomembne. Dejal je: »Tudi psihologija je koristna za inženirje, saj nam omogoča, da razumemo, kaj stranka razmišlja. Včasih tudi sama ne ve kaj si želi, če pa znate razumeti vašo stranko, bo ta na koncu zelo zadovoljna. Hkrati boste tudi vi veseli.« Delil je tudi njegovo izkušnjo, ki mu je ostala v lepem spominu: »Največ me je naučila izkušnja z neko stranko. Namreč med sestankom je imela le-ta številne probleme, pri katerih sem ji z veseljem pomagal – kljub dejstvu, da so bile težave izven moje domene. Teden po sestanku so me na delovnem mestu pričakali izdelki strankinega podjetja, ki so prispeli po pošti. To mi je dalo vedeti, da naše stranke res cenijo naš trud.« Dodal je tudi, da je pomembna kompetenca vztrajnost. Tudi, če inženir meni, da je problem težak, je dobro, da ga razdeli na manjše dele. Ko reši vsak manjši delček posebej, lahko dejansko odpravi celoten problem. Podobno, kot če bi sestavljal sestavljanko. Izpostavil je tudi, da mora inženir čim več spraševati. Tako bo na svojem področju rasel. Ključno je tudi, da zna razmišljati kritično. Zlodej se je s tem strinjal in dodal: »Dobro je, da inženir razmišlja logično, da se ne uči stvari na pamet. Naj ga vodi logika, saj tako lahko razume in razmišlja smiselno.«
Anžel je povedal, da sta pomembna tudi kreativnost in inovativnost: »Če obstaja problem, je potrebno pogledati širšo sliko in ga rešiti na inovativen način.« Bola je na koncu dodal: »Bistveno je tudi timsko delo, saj poznamo različne inženirske profile, ki sodelujejo skupaj. Na primer, ko morata programer in strojnik združiti svoje moči, da ustvarita funkcionalno rešitev.«
Osebni hobiji ti lahko nudijo koristne izkušnje, ki jih lahko preneseš v poslovni svet
Zlodej se je iz svojih športnih hobijev naučil tekmovalnosti ter vztrajnosti. Dejal je: »Potrebno je vztrajati do konca, ne odnehati nekje na sredini. Bistvo je izpeljati vsako stvar do konca in priti do želenega cilja.«
Tudi Anžel se je iz svojega hobija - igranja trobente, naučil koristnih stvari, ki jih lahko prenese v poslovni svet. Dejal je: »Z igranjem sem se naučil javnega nastopanja. Glasba me je že od malega usmerila oz. spodbudila, da razmišljam inovativno, da nekaj ustvarjam.« Imela je velik vpliv na njegovo življenje ter na njegovo delovno mesto.
Bola pa se je s svojimi domači inženirskimi projekti naučil, kako čimbolj enostavno narediti določene izdelke in obenem paziti, da je proizvodni proces čim lažji ter cenejši.
Izberite študij na podlagi vaših interesov in želja
Ob koncu pogovora so gostje dijakom podali še nekaj koristnih nasvetov glede nadaljnjih študijskih odločitvah. Zlodej je dijakom svetoval: »Izberite smer, ki vas najbolj zanima. Ne izbirajte študija na podlagi mnenj ostalih, sošolcev, prijateljev ter staršev. Poslušajte sebe in svoje želje.« Anžel se je strinjal in dodal: »Pojdite na informativne dneve, oglejte si čim več smeri ter področij. Mogoče ugotovite, da bi vas zanimal kakšen poklic, za katerega prej niste vedeli, da obstaja.«