15 december 2022
»Verjamem, da izbira študija ni lahka, ampak kar pogumno naprej,« je dijakinje in dijake nagovorila Lara Topol, prva glavna operaterka jedrskega reaktorja v NEK. Tokratni dogodek za Ne teslo, Tesla bom! smo v petek, 9. decembra 2022 pripravili za dijake Gimnazije Novo mesto.
Z razumevanjem nad izzive
Tanja Topić, študentka magistrskega študija kemije na FKKT UL, je zbrane dijake pomirila, da tudi njena izbira študija ni bila lahka, saj jo je zanimalo veliko različnih smeri. Povedala je, da je študij kemije vsako leto drugačen: »Prvi letnik je šok. Kar naenkrat vsi govorijo v jeziku integralov in odvodov. A zmedenost in nevednost sta zdravi, saj pomenita, da lahko na tem področju napreduješ.« Tekom študija se je naučila tudi programiranja: »V srednji šoli sem govorila, da je to samo za fante. Zdaj pa je moje študentsko delo programiranje in vsakega poskušam navdušiti, da se v njem preizkusi tudi sam.«
Poti iskanja pravega študija so za posameznike zelo različne. Nekateri so na tem področju pravi srečneži, saj že zgodaj odkrijejo svojo strast. Žan Pirnar, inženir elektrotehnike in projektni inženir v podjetju TRAC, je svojo izbiro za karierno pot začutil že v osnovni šoli skozi projekte programiranja, trenutno službo pa je dobil že v srednji šoli: »Vse znanje in izkušnje iz študija poskušam uporabiti pri delu, ki ga opravljam.« Pirnar je izpostavil, da mu služba omogoča tudi veliko potovanj v okviru dela, hkrati pa tudi veliko sodelovanja z drugimi profili: »Ukvarjam se z avtomatiziranjem proizvodnje v farmaciji. Kot programer sodelujem s farmacevti in strojniki, saj smo za uspeh in dokončano delo drug za drugega nepogrešljivi.«
Cilj naj bo to, da ste srečni
Gostje so z zbranim dijaki delili svoje zanimive karierne zgodbe, katerih skupni imenovalec je delovanje v dolenjski regiji. Vsak na svojem področju dosegajo dobre rezultate. Ana Kavčič, farmacevtka in samostojna informatičarka v podjetju Krka, je v podjetju začela kot tehnologinja v proizvodnji, kasneje pa se je zaradi zanimanja in z veliko nadgradnjo znanja preselila na delo z računalniškimi sistemi: »Na vprašanje, kaj delam, odgovorim s pojasnilom, da sem 'prevajalka' med delavci v proizvodnji in IT oddelkom.« Pri svojem delu sodeluje z veliko različnimi deležniki: »Za uspešno delo v kateri koli ekipi se moraš naučiti potrpežljivosti in medsebojnega sodelovanja.«
Da ima sodelovanje poseben pomen za kakovostno opravljeno delo se je strinjala tudi Lara Topol, inženirka elektrotehnike in informacijske tehnologije ter letošnja nominiranka v izboru Inženirka leta. Izpostavila je, da razlik med moškimi in ženskami v inženirstvu ne vidi: »Sem prva glavna operaterka v zgodovini NEK-a. S svojim zgledom poskušam motivirati mlada dekleta, da vidijo, da meje obstajajo le, če si jih sami postavimo v glavi.« Vodilna inštruktorica osebja proizvodnje v NEK-u svoje znanje zdaj prenaša na mlade operaterje. Tekom kariere je prišla do spoznanja, da te samo znanje lahko postavi ob bok komurkoli: »Na negativne komentarje se odzovem tako, da z znanjem in sposobnostmi dokažem nasprotno.«
Vsaka pot je prava
Ob koncu je Topić dijakom in dijakinjam svetovala, naj se pri svojih odločitvah ne omejujejo, saj se prioritete in zanimanja skozi življenje spreminjajo, zato drugačna pot od sprva začrtane ne pomeni neuspeha. »Pomembno je, da se potrudimo po svojih najboljših močeh,« je še dodala.