Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


Največje zadovoljstvo je, ko nekomu rešiš težavo

16 november 2022

V četrtek, 10. novembra 2022, smo obiskali dijake in dijakinje Gimnazije Jurija Vege Idrija. Mladi so prisluhnili bivšim dijakom gimnazije, ki so z njimi delili zgodbe o odločanju za študij in razkrili, zakaj jih njihov poklic osrečuje.

Matematika je uporabna tudi v vsakdanjem življenju

Polona Močnik, vodja projektov in programerka v podjetju COMCOM, obožuje matematiko, po nasvetu staršev pa se je odločila za študij računalništva in matematike. Številke in logika jo navdušujeta že od nekdaj: »Matematika te nauči razmišljati, kako reševati probleme. To pride prav vsak dan pri soočanju z izzivi.« Močnik je poleg obveznega znanja tujih jezikov poudarila pomen komunikacije in vseživljenjskega učenja, saj je v tehnološkem poklicu potrebno ves čas biti v koraku s trendi.

Elektrotehnika le za moške. Pa je res?

Tina Svetlik, pediatrinja v ZD Idrija, in Karin Erjavec, vodja projektov v podjetju Kolektor Mobility, sta se pri odločanju o študiju soočili z izzivom. V obeh je tlela želja po študiju na naravoslovnem področju. Svetlik se je odločila za medicino in sanjala o delu urgentne medicine, kasneje pa se je specializirala kot pediatrinja, saj je življenje urgentne zdravnice težje združljivo z družinskim življenjem: »Vedno sem imela rada otroke, pediatrija je bila logična izbira. Za košček adrenalina pa sem še vedno deloma vključena v urgenco.«

Za Erjavec je bila odločitev nekoliko težja, zanimalo jo je naravoslovje, blizu pa ji je bilo tudi družboslovje. Misel na študij elektrotehnike ji je bila tuja: »Takrat je veljalo, da gredo tja le moški.« A po predstavitvi Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani, kjer je sodelovala tudi ena izmed študentk, je bila izbira lahka: elektrotehnika je prava smer.

Tujina te nauči finančne neodvisnosti

Matic Vogrič, direktor podjetja Smart Optometry, je ob zaključku gimnazije razmišljal o vpisu na Fakulteto za šport. Kljub ljubezni do športa pa je pretehtala želja po študiju v tujini. Zamenjal je nekaj univerz in držav, a najpomembneje, kar je odnesel od življenja v tujini: »Naučil sem se finančne neodvisnosti. Nikjer v tujini ni toliko študentskih ugodnosti kot v Sloveniji in priznam, da sem pogrešal  študentske bone.«

Grega Poljanec, študent Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, je bil prepričan, da bo z zaključkom srednje šole zaključil tudi svojo izobraževalno pot. A se je motil: »Videl sem, da sem se marsikaj naučil, a da mi vseeno manjka še nekaj znanja, ki ga želim pridobiti.« Tekom študija je našel svojo strast v energetiki, ki jo vidi kot poklic prihodnosti. Ob študiju opravlja tudi delo v podjetju Kolektor in sodeluje v Klubu idrijskih študentov, kjer se je naučil pomena komunikacije: »Pomembno je, da se trudiš razumeti stališče drugega, čeprav se mogoče z njim ne strinjaš.«