27 oktober 2022
V torek, 25. oktobra, je v sodelovanju z iniciativo Inženirke in inženirji bomo! potekal že peti Dan talentov Gimnazije Kranj. Na dogodku so se mladi pri razmislekih o svojih življenjskih in kariernih poteh povezali z uspešnimi posamezniki, ki so nekoč stali pred podobnimi odločitvami.
Neprecenljiva izkušnja v vrsti izzivov
Dogodek nastaja v organizaciji skupine dijakov pod mentorstvom profesorice Alenke Bizjak in iniciative Inženirke in inženirji bomo! »Za dijake organizatorje takšni dogodki prinašajo neprecenljivo znanje in izkušnje. Hkrati pa predstavljajo vrsto izzivov, s katerimi iščeš svoje meje in jih nenehno premaguješ,« je povedal dijak Maj Bijol, vodja organizacijske ekipe, in dodal, da je pridobil veliko znanja iz vidika vodenja, saj je bila to njegova prva izkušnja pri organizaciji večje skupine ljudi.
Pri delu je najpomembnejša strast
V prvem delu dogodka so mladi v kratkem predavanju Teje Primožič, predstavnice projekta Inženirke in inženirji bomo!, spoznali, kako izbrati poklic, ki jih bo osrečeval. »Pri odločanju za študij in poklic poiščite tisto, kar radi delate, v čemer ste dobri in kar okolje potrebuje. Predvsem pa poiščite svojo strast. Če nekaj delate s strastjo, boste to delali z veseljem tudi takrat, ko bo šlo vse narobe,« je poudarila.
Delo spodbudi željo po učenju
V drugem delu programa so v manjših omizjih potekali pogovori z izbranimi gosti, različnih izobrazb in poklicev. Z mladimi so delili izkušnje iz študijske in karierne poti in z nasveti pomagali pri izbiri. Tjaša Bevc, tehnica v laboratoriju naftnih proizvodov v Petrolu, je dijakom svetovala, naj pri odločanju naredijo seznam svojih lastnosti in razmislijo, kaj jih veseli: »Četudi ugotovite, da vam izbira ne ustreza, lahko začnete znova. Priznati napako in se pobrati je največji dosežek v življenju.«
Dijake je zanimal tudi vpliv formalnega in neformalnega izobraževanja na karierno pot. Jure Vajs, vodja strateških programov v Leku, je dijake spodbudil na pot vseživljenjskega učenja: »Izobraževanje delim na dva dela. Na fakulteti se učimo, da razumemo kako stvari delujejo. Kasneje pa se učimo zaradi potrebe in želje. Delo te popelje na pot raziskovanja in učenja,« je nagovoril dijake.
V pogovoru so se gostje dotaknili tudi kompetenc, ki so potrebne za uspeh v poslovnem svetu. Dino Grbić, konstrukter v podjetju LTH Castings, pri tem veliko zaslug daje rekreativni športni karieri: »Šport me je naučil vztrajnosti. To sem prenesel tudi v poslovni svet. Vem, da bo vse uspelo, če bom vložil dovolj energije, ponavljal in vztrajal.«
Dijake so s svojimi zgodbami navduševali: