02 september 2021
»Največkrat se soočamo z izzivi iskanja pravega kadra s specifičnimi znanji, zato sodelavce razvijamo znotraj podjetja. Pridobimo jih že kot študente in potem »vzgajamo« po naše«, o izzivih s kadri v podjetju Cosylab pravi Jasna Hengović, Inženirka leta 2020.
Na srečanju Dan slovenske elektroindustrije, ki je potekalo 31. avgusta, so na okrogli mizi vodilni strokovnjaki in predstavniki podjetij spregovorili o glavnih strateških izzivih slovenske elektroindustrije, ki zajemajo prestrukturiranje, povezovanje, naložbe v inovacije in razvoj ter pomanjkanju kadrov.
Jasna Hengović, projektna vodja in razvijalka programske opreme v COSYLAB d.d. pravi: »Težavo vidim predvsem v tem, da si mlajše generacije, predvsem dekleta, težko predstavljajo pomen inženirstva. Mislim, da bi bilo otrokom potrebno predstaviti delo in poklic inženirstva že v osnovnih šolah ter jih tako spodbuditi v razvoj na izbranem področju inženirstva, podobno kot to počneta projekt Inženirka leta in Inženirke in inženirji bomo!.«
Beseda je tekla tudi o procesih inoviranja v podjetjih. Matjaž Čemažar, direktor DOMEL, d.o.o. je razložil kako se tega lotevajo v njihovem podjetju: »V našem podjetju izrazito pozornost posvečamo dvigu dodane vrednosti z investicijami v nove platforme in inovacije. Na letni ravni za to namenimo 10-15 % prihodkov. Procesov inoviranja učimo svoje zaposlene skozi štipendijsko shemo, znotraj katere mlad kader in študente vključujemo v proces inoviranja, vse od ideje do rojstva izdelka.«
V podjetju RLS, kot pravi Matija Novak, direktor RLS d.o.o., podobno kot Cosylab kadre največkrat razvijajo v okviru podjetja, inoviranje pa poteka v 2 smereh: »V zaposlenih iščemo specifična znanja, zato nove sodelavce večinoma vzgajamo znotraj podjetja, začenši s študentskimi projekti. Naše zaposlene učimo inoviranja skozi identifikacijo problema in predlogi rešitev, ter na podlagi povratnih informacij trga. Tako združujemo tržno in inovacijsko učenje, opažam pa razkorak med znanjem v šolah in znanjem na trgu dela.«
Marko Drobnič, predsednik Združenja kovinskih materialov in nekovin ter predsednik uprave Talum d.d. dodaja: »Naš največji izziv v teh nepredvidljivih časih je stabilnost poslovnega okolja. Na našo stabilnost močno vpliva oskrba z materiali in surovinami ter na drugi strani mikrookolje našega področja. Mislim, da bi v Sloveniji morali bolj intenzivno razmišljati o kulturi delovanja, da bi dosegli večjo in hitrejšo inovacijsko transformacijo.«