Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


NIČ NI NAROBE, ČE VAS TO ZANIMA

03 junij 2016

»Nekaj se je zažigalo, stroji so se premikali… Stvari so se dogajale! Tako mi je bilo zanimivo, da sem se iz danes na jutri odločila za inženirstvo,« navdušeno pripoveduje Iza Burnik, študentka na Fakulteti za elektrotehniko in članica EESTEC evropskega združenja študentov elektrotehnike in računalništva.

V četrtek, 2. junija, smo se v okviru projekta Inženirke in inženirji bomo! zbrali na Gimnaziji Kranj in v družbi izjemnih sogovornikov ter več kot dvesto zbranih dijakov, razpravljali zakaj na tehnični študij, kdo so inženirji danes in kaj vse počnejo ter zakaj moramo ostajati aktivni in inovativni.

Izr. prof. dr. Jaka Sodnik iz Laboratorija za informacijske tehnologije iz Fakultete za elektrotehniko izpostavlja, da je inženirski poklic neskončno izobraževanje: »Inženirstvo je prepletanje izobraževanja in dela. Ampak, najboljše pri tem je, da en dan ni enak drugemu.«

Vedno hočeš višje

Matic Obid, inženir elektrotehnike iz RLS Merilne tehnike je že od osnovnošolskih dni vedel, s čim se želi ukvarjati. »V inženirstvu se vedno dogajajo nove stvari. Sam se ukvarjam tudi s plezanjem, v športu in poslu so zadeve podobne. Ko dosežeš nek limit, hočeš še višje. Tako je tudi v službi, vedno si zastavljaš nove, še višje cilje.« Blaž Šmid, doktor znanosti s področja elektrotehnike, prav tako iz RLS merilne tehnike, kako iskani so inženirji, ponazarja z anekdoto iz njegovih študentskih dni: »Kolega je poslal deset prošenj za štipendijo, desetim različnim podjetjem. Vsi so mu odobrili,« se spominja.

Matej Košmrlj, izvršni direktor podjetja Euro Plus - NiceLabel, se strinja, da je inženirska izobrazba kot temeljna izobrazba odlična. Prednost inženirstva vidi predvsem v dnevnih izzivih, ki jih področje ponuja, dijakom za uspeh pa svetuje: »Več kot poskušate, prej vam bo uspelo.«

Zakaj naj ne bi bilo inženirk?

Nataša Mohorč Kejžar, direktorica raziskav pri podjetju IPSOS Slovenija, dokazuje, da lahko gresta naravoslovje in družboslovje z roko v roki, saj pri svojem delu združuje psihoterapijo in nove metode tehnologije. O ženskah v inženirstvu pravi: »Dekleta prinašajo drugačnost, ki je v preteklosti v inženirstvu niso bili vajeni. Kjer so timski projekti, vnašajo več sproščenosti in odprtosti.«

Iza s svojo izkušnjo razmišlja podobno: »Ko sem se vpisovala na faks, so me spraševali: 'A zaradi fantov greš tja?' Ne razumem, zakaj nas deklet, naj ne bi bilo tam? Ne ustrašite se, pojdite tja, če želite. Nič ni narobe, če vas to zanima!«

Več o projektu: http://talentsrule.org/sl/