Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


NIHČE VAS NE BO POVABIL K REVOLUCIONARNIM PREBOJEM – SAMI MORATE PREVZETI INICIATIVO

04 februar 2020

V četrtek, 30. januarja 2020, smo se prvič na GESŠ Trbovlje zbrali na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!'. Gostje, predstavniki lokalnih podjetij, ki zagovarjajo razvoj v lokalnem okolju, so dijakom povedali o svoji poti odločanja, dvomih, ki so jih obdajali na tej poti in o tem, kakšen kader bodo v prihodnosti iskala podjetja.

Pametne tovarne zahtevajo inženirske kadre

Že od malih nog so ga zanimali stroji, vprašanje, kako stvari delujejo, pa ga je vodilo na študij strojništva, pojasnjuje Vid Selič, skrbnik produktov na področju akustike in vibracij v podjetju Dewesoft,. Na svoji poti ni imel veliko pomislekov: »Sledil sem tistemu, kar me zanima.« Tudi Niko Mlinarič, letalsko inženirko v podjetju AFormX, je fizika zanimala že od vsega začetka, nad njo pa se je navdušila na fizikalnem taboru, kjer je videla, da je »fizika več kot to, kar delamo v šoli.« Zaradi želje po pregledu nad širšim področjem se je odločila za študij fizike, od koder jo je odneslo v letalstvo, ki je pretežno moška veda. Pravi, da nikoli ni občutila razlikovanja zaradi spola: »Žensk v letalstvu je malo, vendar ni razloga, zakaj ne bi mogla biti uspešna.«

Tomaž Skaza, vodja področja za avtomatizacijo in digitalizacijo v Steklarni Hrastnik, je že v srednješolskih letih vedel, da ga veseli delo z računalniki, vendar ni bil prepričan o točni smeri: »Kaj točno me veseli, sem dokončno ugotovil šele v službi in tam našel svojo strast.« Leana Tomič, odgovorna za vodenje in realizacijo kadrovskih projektov v Steklarni Hrastnik, se strinja: »Nič ni hudega, če sedaj še ne veste, kaj želite delati. Pomembno je, da na koncu ugotovite.« Skaza in Tomič sodelujeta pri gradnji pametne tovarne, zato v podjetju iščejo drugačne, inženirske kadre: »To so inženirji mehatronike, strojništva, elektrotehnike. Inženirji imajo drugačno kompleksnost razmišljanja in drugačne kompetence.«

Zmagovalna kombinacija tehničnega znanja in mehkih veščin

Poleg tehničnega znanja je danes pri zaposlitvi pomembno še kaj drugega. Selič, ki ga je pomen mehkih veščin naučil prvi slovenski vesoljski program SpaceLink, pri katerem je aktivno sodeloval, je prepričan, da kot podjetnik potrebuješ kombinacijo tehničnega znanja in mehkih veščin: »Vedeti moraš, kako delati z ljudmi in kako nastopati.« Na inženirske poklice gleda kot na dobro izhodiščno izobrazbo: »Če si inženir, si lahko karkoli.« Z njim se je strinjal tudi Skaza: »Ključnega pomena v prihodnosti bo poznavanje več področij. Tak kader je že danes zelo iskan.«

Tomič, ki pozna razgovore tudi iz kadrovske plati, je dijake nagovorila o pomenu samoiniciativnosti in samopromocije: »Če ne boste znali pohvaliti sebe in svojega dela, vas ne bo nihče videl.« Povedala je še, da danes podjetja iščejo ljudi, ki se ne bojijo sprememb, radi sodelujejo, pomembne pa so tudi komunikacija, odprtost in drznost.

Prevzeti morate iniciativo

Za konec je zbranim dijakom Selič položil na srce: »Nihče vas ne bo povabil k revolucionarnim stvarem. Prevzeti morate iniciativo, znati se morate spromovirati, se kdaj čemu odpovedati  in vztrajati, ko stvari niso idealne.« Tomič pa jih je vzpodbudila, naj sledijo svojim sanjam: »Tisto, kar je vaša strast, lahko postane vaša služba.«

Foto: GESŠ Trbovlje