24 december 2019
Izbira študija in kariere je ena najpomembnejših odločitev mladih. Z željo, da dijakom pomagamo na tej poti, smo se 23. decembra z gosti, uspešnimi posamezniki iz različnih področij, zbrali na Gimnaziji Celje – Center. Že v uvodnem nagovoru jim je Gregor Deleja, ravnatelj gimnazije, svetoval: »Študij mora biti pot, ne cilj.«
Vedno lahko prideš do sanjskega poklica
Tomaž Leskovar, študent Fakultete za elektrotehniko, se je za študij odločil iz radovednosti: »Vedno me je zanimalo, kako stvari delujejo v ozadju.« Nejc Novak, Engineering Manager v podjetju Povio Labs, je pri odločitvi za študij iskal informacije pri starejših kolegih: »Spraševal sem, kako se na fakulteti počutijo in se poskušal osredotočiti na dobre stvari.«
Petra Melanšek, direktorica podjetja Vivapen, priznava, da ji znanje, ki ga je pridobila tekom študija danes primarno ne koristi, vendar: »Več znaš, več veljaš. Znanja ti nihče ne vzame.« Sama je kljub naravoslovnemu študiju pristala v drugih vodah, vendar pravi: »Četudi greš po drugi poti, lahko prideš do sanjskega poklica.«
Vedno bolj pomembne mehke veščine
Novak, ki kot vodja več kot 80 razvijalcev skrbi tudi za kadrovanje tehničnih delavcev, je poudaril: »Iščemo ljudi, ki so tehnično dobri, vendar pa gledamo tudi, da so se pripravljeni učiti. Pomembna je tudi sposobnost dela v ekipi, saj vedno potrebuješ ostale, da ti pomagajo z znanji, ki jih sam nimaš. Najbolj pomembna pa je samoiniciativnost - da si se sposoben sam lotiti problema in sprejeti določene odločitve.« Katja Popovič, razvojna inženirka v podjetju Gorenje Orodjarna, se je strinjala: »Rada delam z motiviranimi ljudi, ki veliko sprašujejo. Pomembno je tudi hitro reševanje problemov in kritično razmišljanje.«
Melanšek v podjetju opaža napredek v kadrovanju: »Včasih je bila najpomembnejša izobrazba, danes pa gledamo predvsem mehke veščine in vidimo prednosti, ki jih pridobiš, če zaposliš človeka glede na vsebino.«
Zamolčano vprašanje je izpuščena priložnost
Maja Kosi, najmlajša uspešna slovenska podjetnica in dijakinja Gimnazije Celje – Center, ki na trgu ni našla primernih dodatkov za svojo psičko in jih je zato začela izdelovati sama, pri mladih pogreša samoiniciativnost: »Vem, da imajo veliko vprašanj, vendar jih je strah pristopiti. To je izpuščena priložnost. Sama sem se največ naučila s spraševanjem tistih, ki imajo izkušnje.«
Melanšek, ki dela v družinskem podjetju, pa so največ naučile ovire na poti, saj so ji predstavljale še dodatno motivacijo na poti do cilja. Mladim, ki jih zanima svet podjetništva pa svetuje: »Sledite svojim sanjam in vsak dan sprejemajte nove izzive. Predvsem pa se obkrožite z ljudmi, ki vam na tej poti lahko pomagajo.«
Iščite pozitivne stvari
Za konec je Leskovar dijakom, ki so na pragu odločanja o študijski poti, položil na srce: »Čim več sprašujte in tako zbirajte informacije.« Novak se je strinjal in dodal: »Iščite pozitivne strani, ki vas bodo kljub vsem slabim, prepričale, da je vredno, da v določeno področje vredno vlagati vaš čas in energijo.« Melanšek je dodala: »Sledite svojemu srcu in poslušajte sebe. Največ se boste naučili na svojih izkušnjah.«