Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


VSE POTI SO ODPRTE, ČE IMATE VIZIJO

14 november 2019

»Pri odločanju o prihodnosti je pomembno razmisliti, kaj okolje in podjetja potrebujejo, vendar morate še vedno imeti v mislih, da uživate v tem, kar delate,« je povedal eden izmed sogovornikov na dogodku 'Ne teslo, Tesla bom!', ki je potekal v torek, 11. novembra 2019 v Šolskem centru Škofja Loka.

Inovativnost med dijaki
Inovativnost je pomembna veščina in najdemo jo tudi med dijaki. Uvodoma sta dijaka, Žan in Primož, predstavila projekt, ki je nastal v sodelovanju s podjetjem Niko Železniki, kjer sta reševala enega izmed inženirskih izzivov, s katerimi se spopada podjetje. Svojo izkušnjo sta opisala kot zelo pozitivno, saj sta se počutila kot del podjetja. Spoznala sta proces razvoja novega izdelka, obenem pa sta se na lastnih napakah naučila, da je včasih potrebno začeti povsem znova.

Tehnično znanje je osnova
Uroša Frantarja, direktorja podjetja Tinex, je že od nekdaj vleklo v komercialne vode. Kljub temu je pristal na srednji strojni šoli, kjer je strojništvo tako vzljubil, da ga je to spremljajo še na nadaljnji izobraževalni poti na Fakulteti za strojništvo. Danes združuje obe svoji ljubezni, komercialo in strojništvo, a pravi: »Brez tehničnega znanja ne bi mogel delati v podjetju, kjer sem zaposlen. Tehnično predznanje je osnova za delo v katerem koli podjetju, doma ali v tujini.«

Naučiti pa se je potrebno tudi inženirskega načina razmišljanja, pristopa k problemu in reševanju le tega. »Na tej poti se čimveč naučite in bodite inovativni. Eksperimetirajte!«,  je poudarila Ana Robnik, svetovalka za telekomunikacije v podjetju Iskratel.

Različne starosti in različni karakterji
Prav osebne kompetence in veščine pa nas naredijo drugačne od ostalih. Nina Zalaznik, produktni vodja za pametne gospodinjske števce v podjetju Iskraemeco, najraje dela z ljudmi, ki jim zjutraj ni težko vstati in se lotiti novih izzivov.  »Pomembna je tudi inovativnost in prispevek k skupni rasti.« Da so veščine in dobra energija zelo pomemben dejavnik pri izbiri bodočih zaposlenih, se je strinjal tudi Frantar: »Iščemo ljudi, ki so odgovorni, pripadni in strokovni. Ustvarjati želimo dobro okolje za razvoj, hkrati pa pričakujemo, da vsak da od sebe več, kot je nujno potrebno za opravljeno delo.« Robnik pa je dodala, da vedno poskrbi za raznovrstnost v ekipi - starostno, še posebej pa karakterno: »Največ sem se naučila od ljudi, ki mislijo drugače kot večina in so imeli v določenem trenutku drugačne ideje.«

Iščite mentorje
Da ni potrebno že med študijem točno vedeti, kaj želimo delati v prihodnosti, je poudarila Ana Preskar, študentka Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani. Pravi, da s preizkušanjem poskuša ugotoviti, kaj je tisto, kar jo res zanima: »Preizkušaš stvari in iščeš, da na koncu ugotoviš, kaj ti res ustreza.« Ravno zato je Zalaznik dijakom svetovala, naj izkoristijo možnost študentskega dela, kjer lahko med študijem preizkusijo več različnih področij dela. Frantar pa je dodal: »Ne obupajte, če ne ugotovite takoj. Možnosti je nešteto, pri odločitvah pa morate vedno poslušati sebe in svoje vizije.«

Za konec je Robnik dijakom položila na srce: »Iščite mentorje, ljudi, ki vam lahko posredujejo znanje.« Frantar pa je dodal: »Vse poti so vam odprte, če imate vizijo in cilj.«

Foto: Šolski center Škofja Loka