08 maj 2019
Že sedmo leto zapored smo se zbrali na Gimnaziji Šentvid, kjer je 7. maja 2019 v okviru Dneva zdrave šole potekal dogodek 'Ne teslo, Tesla bom!'. Del zdravja namreč predstavljajo tudi odločitve o nadaljnji študijski poti. Pomembno je, da smo pri svojem delu srečni, zato so dijaki sogovornike povprašali po dobrih nasvetih, kako so se oni odločali in s kakšnimi ovirami so se srečevali.
Vse večja potreba po interdisciplinarnosti
Noka Kunej, proizvodna inženirka v podjetju Hella Saturnus, si je kot najstnica želela postati pilotka. Študijska pot jo je zato vodila na Fakulteto za strojništvo, kjer pa je tekom delovne prakse ugotovila, da je njen sanjski poklic delo s proizvodnimi tehnologijami. Za Domna Jurkoviča, testnega inženirja v podjetju iSYSTEM Labs in soustanovitelja igre Labyrinth Ljubljana, pa je bila izbira študija povsem logična izbira: »Ves svoj prosti čas sem preživel ob igranju z žičkami in elektroniko, bilo je jasno, da me to res zanima.«
V nadaljevanju so se skozi pogovor dotaknili interdisciplinarnosti – še posebej v današnjem svetu se kaže potreba po združevanju znanju iz različnih področij. Jureta Bartola, skrbnika produkta TANGO v podjetju Petrol, je ravno to gnalo na magistrski študij iz področja matematike in programiranja: »Zelo pomembno je imeti znanje iz različnih področij. Z znanjem matematike, inženirstva in programiranja lahko delaš karkoli.« Takšno potrebo je tekom karierne poti začutil tudi dr. Karlo Peršolja, direktor družbe Borzen, zato je ob delu diplomiral iz ekonomije, magistriral iz managementa in doktoriral iz prava. Vse pridobljeno znanje danes združuje v uspešnem vodenju družbe.
Tujina: korak iz cone udobja
Sogovorniki so poudarili, da je v življenju pomemben tudi prosti čas. Zdravka Zalar, direktorica podjetja SmartIS, v svojem podjetju prakticira letne tematske zabave za poslovne partnerje: »Potrebno je ohranjati ravnovesje med delom in zabavo.« Strinjal se je tudi Bartol: »Pomembno je, da se znamo odklopiti od službe in se sprostiti.«
Izpostavili so, da je že v času študija pomembna sprostitev in izven študijske dejavnosti. Zalar je zato delila nasvet, ki ga je dala tudi svojim otrokom: »Počnite še kaj poleg študija. Vse to vas bo kasneje naredilo še bolj uspešne.« Kunej pa pristavil: »Izkoristite možnost odhoda v tujino. Ta korak iz cone udobja vam bo dal pomembne življenjske izkušnje.«
Izzivi motivacije za delo
V življenju, tako poslovno kot zasebno, pogosto naletimo na ovire. Peršolja je povedal, da je po naravi optimist, zato je ovire vedno videl kot izzive: »Ne smeš se ustaviti in obrniti, ko vidiš oviro, pač pa moraš razmisliti, kako jo premagati.« Mišljenje si je z njim delil tudi Bartol: »Če si postavljamo izzive, smo vedno boljši.« Kunej pa v izzivih vselej najde motivacijo: »Vidim, kaj vse je mogoče še izboljšati in spremeniti.« Ravno zato ji navdih za delo predstavljajo dobre prakse.
Predvsem ženskam lahko na karierni poti predstavlja oviro tudi spol, zato je Zalar dijakinjam povedala: »Ženske lahko dosežemo veliko, tudi v moških poklicih. V timu sta vedno potrebni tako moška kot ženska energija za ustvarjanje uspešnih zgodb.« Vseeno se je na poti do uspeha potrebno včasih tudi čemu odpovedati. »V vse se moraš podati zavestno in z določenim ciljem, saj je potem lažje. Če želiš nekaj doseči, moraš vedno narediti tudi določeno žrtev,« je svoje razmišljanje pojasnil Jurkovič. Vendar so vse odpovedi poplačane, ga je dopolnil Bartol: »Sicer potrebuješ nekaj discipline, da se nečemu odpoveš, ampak ko dosežeš cilj, je občutek fantastičen.«
S preizkušanjem do spoznanja, kaj nas zanima
Ob zaključku je Bartol dijakom svetoval: »Preizkusite čim več stvari, da ugotovite, kaj vas res zanima.« Jurkovič pa jim je namignil: »Danes je nešteto možnosti za pridobitev novega znanja – izkoristite jih. Lotite se jih, saj šele takrat lahko vidite, kaj vse vas lahko pritegne.«
Foto: Gimnazija Šentvid